به گفته این مقام، بایدن از طرحی برای آموزش خلبانان اوکراینی در مورد جت های جنگنده F-16 حمایت می کند

به گفته این مقام، بایدن از طرحی برای آموزش خلبانان اوکراینی در مورد جت های جنگنده F-16 حمایت می کند

یک مقام ارشد دولت گفت، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده روز جمعه به رهبران گروه 7 اطلاع داد که واشنگتن از تلاش مشترک با متحدان برای آموزش خلبانان اوکراینی بر روی جت های جنگنده F-16 حمایت می کند.

این مقام گفت، آموزش جت های ساخت آمریکا در اروپا انجام می شود و تکمیل آن ماه ها زمان نیاز دارد. مقامات آمریکایی سریع ترین زمان مورد نیاز برای آموزش و تحویل F-16 را 18 ماه تخمین زده اند.

این مقام گفت: «از آنجایی که این آموزش در ماه‌های آینده انجام می‌شود، ائتلاف ما از کشورهای شرکت‌کننده در این تلاش تصمیم خواهند گرفت که واقعاً چه زمانی جت‌ها را تهیه کنیم، چه تعداد را تهیه کنیم و چه کسی آنها را تهیه کند.»

این مقام نگفت که کدام کشورها در این تلاش شرکت خواهند کرد. به گفته این مقام، ایالات متحده امیدوار است این آموزش را که بر روی جنگنده های نسل چهارم از جمله F-16 انجام می شود، در هفته های آینده آغاز کند.

اوکراین به دنبال جت هایی است که توسط لاکهید مارتین ساخته شده است، زیرا این کشور بزرگترین پیشروی خود را برای ماه ها علیه نیروهای متجاوز روسیه قبل از یک ضد حمله برنامه ریزی شده ادامه می دهد.

تماشا | دریاسالار بازنشسته آمریکا: جنگنده‌های اوکراین به زودی عرضه می‌شوند:

جت های جنگنده برای اوکراین احتمالا به زودی می آیند: دریاسالار بازنشسته ایالات متحده

دریاسالار بازنشسته مایک مولن، رئیس سابق ستاد مشترک ارتش ایالات متحده، می‌گوید که فکر می‌کند این احتمال وجود دارد که غرب برای دفاع از حریم هوایی خود، هواپیماهای جنگنده را در اختیار اوکراین قرار دهد.

اوکراین که هیچ جت طراحی غربی ندارد، می‌گوید F-16 بسیار مؤثرتر از جنگنده‌های دوران شوروی است که در حال حاضر دارد. لهستان و اسلواکی 27 فروند میگ 29 را برای تکمیل ناوگان فعلی اوکراین تحویل داده اند.

دولت های غربی نسبت به رها کردن کشورهای خود با دادن تجهیزات بیش از حد محتاط بوده اند. آنها همچنین از ارسال هر چیزی که می تواند به عمق خاک روسیه حمله کند و به مسکو دلیلی برای تشدید جنگ بدهد، اجتناب کرده اند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین این هفته از بریتانیا و هلند برای کمک به ایجاد «ائتلاف جت‌ها» متعهد شد، اگرچه رهبران هر دو کشور از ارسال هواپیما خودداری کردند.