به گفته گروه حقوق بشر، مقامات کنیا هشدارهای مربوط به فرقه مرگ را نادیده گرفتند

همانطور که اتفاق می افتد6:31به گفته گروه حقوق بشر، مقامات کنیا هشدارهای مربوط به فرقه مرگ را نادیده گرفتند

هشدار: این داستان حاوی جزئیات ناراحت کننده است.

یک سازمان محلی عدالت اجتماعی می‌گوید اگر مقامات کنیا زودتر برای تعطیل کردن یک فرقه مرگ مسیحی بدنام اقدام می‌کردند، می‌توانست جان ده‌ها نفر را نجات دهد.

وزیر کشور کنیا گفت که تا روز سه‌شنبه، مقامات کنیا 89 جسد – برخی از آنها کودک – را از گورهای دسته جمعی در جنگل شاکاهولا در شرق کنیا بیرون آورده‌اند.

رئیس پلیس این کشور گفت که کشته شدگان پیروان فرقه ای بودند که معتقد بودند اگر از گرسنگی بمیرند به بهشت ​​خواهند رفت.

رهبر ادعایی فرقه دستگیر شده است و برخی از بازماندگان لاغر اندام در بیمارستان در حال نقاهت هستند. انتظار می رود با ادامه نبش قبر، تعداد کشته ها افزایش یابد. صلیب سرخ کنیا اعلام کرد که بیش از 200 نفر ناپدید شده اند.

اما ویکتور کائودو، مدیر اجرایی مرکز عدالت اجتماعی مالیندی، می‌گوید که نیازی به این موضوع نیست.

کائودو گفت: “تمام تقصیر به دولت برمی گردد. زیرا این دولت است که از همان ابتدا نتوانست مردم خود را نجات دهد.” همانطور که اتفاق می افتد میزبان نیل کوکسال

«ما به آنها گفته‌ایم که این اتفاق در حال وقوع است [and] هیچ اتفاقی نیفتاده است.”

تماشا | پلیس کنیا نبش قبرهای مشکوک به فرقه مسیحی را آغاز کرد:

ده‌ها جسد از گورهای مشکوک مذهبی در کنیا بیرون آورده شدند

ده ها جسد از محل یک فرقه ادعایی در کنیا بیرون آورده شده است. بازرسان می گویند به قربانیان گفته شده است که اگر از گرسنگی بمیرند به بهشت ​​خواهند رفت.

مهم ترین مطالب خواندنی  4 قربانی در حمله وین کشته شدند ، اتریش دوره عزای رسمی را اعلام کرد

CBC از طریق سفارت خود در اتاوا با دولت کنیا تماس گرفته است. کیتوره کیندیکی، وزیر کشور کنیایی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران به مردم کنیایی قول داد که “دیگر چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.”

فرقه تعلیم و تربیت را «غیر خدایی» نامید: کائودو

رهبر ادعایی فرقه مردی به نام پل مکنزی نتنگه است که اغلب پل مکنزی نامیده می شود. کائودو گفت که او کشیش خودخوانده کلیسای بین المللی خبر خوب است که تا زمان تعطیلی دولت در سال 2019 در مالیندی اداره می کرد.

“دولت تصمیم گرفت که کلیسای او را ببندد، زیرا متوجه شد که او از آموزه های کتاب مقدس به شیوه ای اشتباه استفاده می کند. او به بچه ها می گفت که به مدرسه نروند. همچنین، همه کسانی که به مدرسه می رفتند گواهینامه های خود را تخریب و سوزانند زیرا آموزش و پرورش است. خدایی نیست، شیطانی است.»

“کلیسا تعطیل شد، بنابراین او تصمیم گرفت به روستایی برود. پیروانش در آنجا به دنبال او رفتند.”

مردی پشت یک مانع چوبی در یک دادگاه ایستاده است.  چند مرد دیگر پشت سر او می نشینند.
کشیش پل مکنزی نتنگه که به ظن این که به پیروانش گفته بود برای ملاقات با عیسی تا سرحد مرگ روزه بگیرند، دستگیر شد، روز دوشنبه با همراهی برخی از پیروانش در دادگاهی در مالیندی کنیا حاضر شد. (آسوشیتدپرس)

پلیس گفت که مکنزی در 14 آوریل پس از یک خبر دستگیر شد. 14 عضو فرقه دیگر در بازداشت هستند. رسانه های کنیا گزارش داده اند که مکنزی از غذا و آب خودداری می کند.

کندیکی گفت: «ما انتظار نداریم که آقای مکنزی تا آخر عمر از زندان رهایی یابد.

ویلیام روتو، رئیس‌جمهور کنیا، روز دوشنبه رهبر فرقه را “جنایتکار وحشتناک” خواند که به هیچ دینی تعلق ندارد و اقداماتش شبیه “تروریسم” است.

وکیل مکنزی بلافاصله برای اظهار نظر در دسترس نیست. او قبلاً در اظهاراتی برای رسانه های محلی استدلال کرده بود که در سال 2019 وعظ را متوقف کرده است و اتهامات علیه او نتیجه تبلیغات خصمانه پیروان سابق است.

قبلا با قرار وثیقه آزاد شده بود

این اولین برخورد مکنزی با مقامات نیست. ماه گذشته پلیس او را در ارتباط با مرگ دو پسر دستگیر کرد و سپس با قرار وثیقه آزادش کرد. او متهم به تشویق والدین پسران به گرسنگی و خفه کردن فرزندانشان بود.

“بلافاصله. مستقیما [after] او آزاد شد، به شاکاهولا بازگشت، و گمان می‌رود قبرهایی که امروز به دست آوردیم نتیجه آزادی او باشد.

گروهی از مردان در خاک غنی نارنجی حفاری می کنند.
داوطلبان به کارشناسان پزشکی قانونی و کارآگاهان قتل کمک می‌کنند تا اجساد پیروان مظنون یک فرقه مسیحی به نام کلیسای بین‌المللی اخبار خوب را از قبر بیرون بیاورند. (جوزف اوکانگا/رویترز)

این چیزی است که کائودو از دست اول می داند. سازمان او در صحنه کار کرده است و او می گوید که شخصا شاهد نبش قبر 26 جسد از شش قبر بوده است.

او می گوید که یک قبر هشت نفر را در خود جای داده بود، “با این باور که یک خانواده مجرد بودند که یک مرد، فرزندان و یک زن داشتند.”

کائودو گفت: «وضعیت اینجا بسیار بد است، به ویژه برای ما به عنوان مدافعان حقوق بشر. ما فقط به حمایت های روانی اجتماعی نیاز داریم. زیرا دیدن بچه های کوچک که از آن گورهای کم عمق بیرون آورده می شوند واقعاً مایوس کننده است.»

او می گوید که سازمانش مدتی است که از این فرقه اطلاع داشته و حتی برای نجات برخی از اعضا تلاش کرده است.

کائودو گفت: «ما زنگ خطر را به صدا درآوردیم. هیچ اقدامی صورت نگرفت.»

پلیس ملی کنیا به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداد.

بعد چه اتفاقی می افتد؟

کائودو می‌گوید اکنون نگران این است که برای کسانی که زنده مانده‌اند چه می‌شود.

او گفت: “دولت خودش به موضوع حمایت روانی اجتماعی از این افراد نگاه نمی کند. ما این کار را انجام می دهیم. این بدان معناست که ما به کمک نیاز داریم.”

“چون وقتی آنها را نجات دادیم، آنها را به بیمارستان می‌رسانیم. اما بعد از بیمارستان، دوباره آنها را به کجا می‌بریم؟ مکان خاصی در کنیا وجود ندارد که بتوانیم چنین افرادی را ببریم.”

مردی کچل با پیراهن یقه سفید بیرون ایستاده و در حالی که مردانی که خسته نظامی به تماشا می‌نشینند، اشاره می‌کند.
یکی از اعضای سابق کلیسا در حالی که توسط افسران پلیس کنیا در حال بررسی خانه متروکه مکنزی اسکورت می شود، اشاره می کند. (یاسویوشی چیبا/ خبرگزاری فرانسه/ گتی ایماژ)

او می گوید که معتقد است این فرقه توانسته است از فعالیت خود دور شود زیرا دولت کنیا در دخالت در نهادهای مذهبی مردد است.

وزیر کشور کیندیکی می گوید که این مورد نقطه عطفی در تهدید افراط گرایی مذهبی است.

کندیکی گفت: «دولت اعتراف می کند که این اتفاق نباید می افتاد. اما دولتی که من در اینجا نمایندگی می کنم، می خواهد به ملت کنیا اطمینان دهد که چنین چیزی دوباره اتفاق نخواهد افتاد.


با فایل هایی از رویترز و آسوشیتدپرس. مصاحبه با ویکتور کائودو توسط کیت سوگر.