درگیری بین اسرائیل و شبه نظامیان فلسطینی تشدید شده است

شبه نظامیان فلسطینی روز چهارشنبه صدها راکت از نوار غزه به سمت اسرائیل شلیک کردند، در حالی که اسرائیل به دنبال یک سری حملات هوایی بود که منجر به کشته شدن 23 فلسطینی از جمله سه شبه نظامی ارشد و حداقل 10 غیرنظامی شد.

یک ایستگاه تلویزیونی دولتی مصر اعلام کرد که مصر، میانجی‌گر مکرر بین طرفین، میانجی‌گری برای آتش‌بس بوده است. اما به نظر می‌رسد که با تشدید درگیری‌ها در اواخر روز چهارشنبه، تلاش‌های آتش‌بس با شکست مواجه شد و هیچ یک از طرفین هیچ نشانه‌ای از عقب‌نشینی نشان ندادند.

ارتش اسرائیل اوایل پنجشنبه اعلام کرد که در حال انجام حملات هوایی علیه اهداف گروه شبه نظامی جهاد اسلامی در غزه است.

بر اساس گزارش رسانه های فلسطینی، این حملات ساختمانی در یک مجتمع مسکونی در جنوب نوار غزه را هدف قرار داد که دست کم دو نفر از جمله یک فرمانده جهاد اسلامی کشته شدند.

ارتش اسرائیل جزئیات بیشتری ارائه نکرد و هیچ اظهارنظری از سوی این گروه شبه نظامی در مورد آخرین حمله هوایی به مجتمع ساخته شده توسط قطر ارائه نشد.

“این دور تمام نشده است”

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در یک سخنرانی تلویزیونی در ساعات پربیننده مدعی شد که اسرائیل ضربه سختی به شبه نظامیان وارد کرده است. اما او هشدار داد: این دور تمام نشده است.

ساختمانی که در اثر حمله هوایی اسرائیل آسیب دیده است در جنوب نوار غزه دیده می شود.
ساختمانی در خان یونس در جنوب نوار غزه بامداد پنجشنبه پس از آسیب دیدن آن در اثر حمله هوایی اسرائیل دیده می شود. (ابراهیم ابومصطفی/ رویترز)

وی گفت: “ما به تروریست ها و کسانی که آنها را می فرستند می گوییم. ما شما را در همه جا می بینیم. شما نمی توانید پنهان شوید و ما مکان و زمان را برای ضربه زدن به شما انتخاب می کنیم.” وی افزود که اسرائیل همچنین تصمیم خواهد گرفت که چه زمانی آرامش برقرار شود.

در طول روز، شلیک موشک، آژیرهای حمله هوایی را در سراسر جنوب و مرکز اسرائیل، حدود 80 کیلومتر دورتر، به صدا درآورد.

از زمانی که اسرائیل اولین حمله هوایی خود را در اوایل روز سه شنبه انجام داد، ساکنان خود را برای حمله آماده کرده بودند.

این شدیدترین درگیری بین طرفین در چند ماه گذشته بود که منطقه را به سمت یک جنگ تمام عیار نزدیکتر کرد.

اما در نشانه‌هایی مبنی بر اینکه هر دو طرف تلاش می‌کردند خویشتن‌داری نشان دهند، اسرائیل از حمله به گروه شبه‌نظامی حاکم حماس اجتناب کرد و تنها جناح کوچک‌تر و مبارزتر جهاد اسلامی را هدف قرار داد. در همین حال، به نظر می رسید که حماس در حاشیه باقی بماند.

مصر بر آتش بس تاکید می کند

اواخر روز چهارشنبه، شبکه تلویزیونی Extra News مصر که روابط نزدیکی با آژانس های امنیتی مصر دارد، گفت که میانجیگری برای برقراری آتش بس بوده است. اطلاعات مصر اغلب میان اسرائیل و شبه نظامیان فلسطینی میانجیگری می کند.

مقامات اسرائیلی تایید کردند که مصر در تلاش برای تسهیل آتش بس است. آنها که به شرط ناشناس ماندن برای گفتگو درباره دیپلماسی پشت پرده صحبت می کردند، گفتند که اسرائیل وضعیت را بر اساس اقدامات میدانی ارزیابی خواهد کرد، نه اعلامیه ها.

افسران پلیس اسرائیل محل اصابت موشک در عسکلون اسرائیل را بررسی می کنند.
افسران پلیس اسرائیل روز چهارشنبه محل اصابت موشک در عسکلون اسرائیل را بررسی کردند. (تسافریر آبایوف/ آسوشیتدپرس)

جهاد اسلامی اعلام کرد به شلیک راکت ادامه خواهد داد. محمد الهندی، یکی از مقامات این گروه، گفت که یک نقطه گیر در مذاکرات این بود که فلسطینی ها خواهان تعهد اسرائیل برای توقف عملیات کشتار هدفمند، مانند عملیاتی بودند که سه فرمانده ارشد جهاد اسلامی در اوایل روز سه شنبه کشته شدند.

در حالی که راکت‌ها در آسمان پخش می‌شدند، ایستگاه‌های تلویزیونی اسرائیل سیستم‌های پدافند هوایی را در حال رهگیری موشک‌ها بر فراز آسمان تل‌آویو نشان دادند. در حومه نزدیک رامات گان، مردم در حالی که خود را پوشش می دادند، با صورت روی زمین دراز می کشیدند.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که برای اولین بار، یک سامانه دفاع هوایی موسوم به زنجیر دیوید یک موشک را رهگیری کرد. این سیستم که با ایالات متحده توسعه یافته است برای رهگیری تهدیدهای میان برد است و بخشی از یک پدافند هوایی چند لایه است که همچنین شامل سیستم ضد موشکی شناخته شده Iron Dome است. رسانه های اسرائیلی گفتند تلاش قبلی برای استفاده از این سیستم چندین سال پیش شکست خورده بود.

در اقدامی که می‌تواند تنش‌ها را بیشتر کند، پلیس اسرائیل گفت اجازه می‌دهد هفته آینده رژه ملی‌گرایان افراطی یهودی برگزار شود. این رژه که به منظور جشن گرفتن تصرف شرق اورشلیم توسط اسرائیل و مکان‌های مقدس یهودی آن برگزار می‌شود، از قلب محله مسلمانان شهر قدیمی رژه می‌رود و اغلب به اصطکاک با فلسطینی‌های محلی منجر می‌شود.

مقامات اسرائیلی اعلام کردند که تا شامگاه چهارشنبه بیش از 400 موشک شلیک شده است. آنها گفتند که اکثر آنها در مناطق باز رهگیری یا سقوط کردند، اما یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل گفت که حدود یک چهارم شلیک اشتباه شده و در داخل غزه سقوط کرده است.

مهم ترین مطالب خواندنی  قانونگذاران ایالات متحده هنوز Big Tech را تنظیم نکرده اند. هوش مصنوعی می تواند چالش برانگیزتر باشد