رأی دهندگان تایلندی می توانند حزب طرفدار نظامی را در رأی گیری اساسی روز یکشنبه بیرون کنند

تشویق جمعیت در راهپیمایی بزرگ حزب Pheu Thai در چیانگ مای در روزهای پایانی مبارزات انتخاباتی عمومی تایلند غیرقابل مهار بود، همانطور که نظرسنجی‌ها به طور گسترده نشان می‌دهند که نامزد بزرگترین حزب مخالف برای نخست‌وزیری، Paetongtarn Shinawatra، به طور بالقوه برکنار می‌کند. رئیس سابق ارتش فعلی

این یک بازگشت پیروزمندانه برای مشهورترین خانواده سیاسی کشور خواهد بود، پس از اینکه تاکسین، پدر تبعیدی پائونگ‌ترن در سال 2006 در یک کودتا از قدرت برکنار شد.

احزاب سیاسی مختلف او از سال 2001 در هر انتخابات تایلند بیشترین کرسی ها را به دست آورده اند، اما این پیروزی ها یا توسط تشکیلات نظامی همسو با سلطنت خنثی شد یا احزاب منحل شدند.

اما با نزدیک شدن به روز رای گیری در روز یکشنبه، این انتخابات در حال شکل گیری یک نبرد یک بار در یک نسل برای سرنگونی دولت طرفدار نظامی تایلند و آوردن اصلاحات دموکراتیک در کشوری است که تقریباً یک دهه از حکومت نظامی را پشت سر گذاشته است، پس از یک کودتای دیگر. در سال 2014

حامیان حزب Pheu Thai بنرها را تکان می دهند و به سخنرانی های نامزدها در چیانگ مای، پیش از انتخابات عمومی در 14 مه گوش می دهند.
حامیان حزب Pheu Thai بنرها را تکان می دهند و به سخنرانی های نامزدها در چیانگ مای، پیش از انتخابات عمومی در 14 مه گوش می دهند. (سلیمه شیوجی/سی بی سی)

حزب دوم و مترقی تر طرفدار دموکراسی به نام “حرکت به جلو” نیز در نظرسنجی ها افزایش یافته است و رای دهندگان جوان تایلندی را با فراخوانی برای تجدید نظر در ساختار سیاسی و تسلط نظامی کشور تشویق می کند، حتی تا آنجا پیش می رود که بازنگری در مورد همه جانبه را پیشنهاد می کند. قدرت سلطنت تایلند، موضوعی که زمانی تابو بود.

حزب فیو تای در موضع خود در مورد محدود کردن سلطنت بیشتر طفره می رود و ترجیح می دهد بر فشار برای دموکراسی تمرکز کند، اما همچنان جمعیت زیادی را در راهپیمایی ها فرماندهی می کند و انتخاب گسترده ای در میان رای دهندگان روستایی و طبقه کارگر است.

شیناواترا در یک گردهمایی پس از مبارزات انتخاباتی گفت: «ما با هم دموکراسی را باز خواهیم گرداند.

قبل از اینکه این زن 36 ساله در اول ماه مه پسری به دنیا بیاورد و برای مدت کوتاهی وظایف کمپین انتخاباتی خود را متوقف کند، او در یک تجمع دیگر جمعیت را تشویق کرد: “به Pheu Thai رای دهید.”

نامزد نخست وزیری فیو تای، پائونگ‌ترن شیناواترا، 36 ساله، دختر تاکسین شیناواترا، نخست‌وزیر سابق، هنگام شرکت در یک گردهمایی بزرگ پیش از انتخابات آتی، در بانکوک، تایلند، 12 مه 2023، اشاره می‌کند.
پائونگ‌ترن شیناواترا، نامزد نخست‌وزیری فیو تای، 36 ساله، دختر تاکسین شیناواترا، نخست‌وزیر سابق، هنگام شرکت در یک گردهمایی بزرگ پیش از انتخابات آتی در بانکوک در روز جمعه، اشاره می‌کند. (خورخه سیلوا/رویترز)

چرا رانش زمین اهمیت دارد

در راهپیمایی روز چهارشنبه قبل از روز انتخابات در چیانگ مای، مرکز تاریخی حزب فیو تای، جایی که پایگاه روستایی آن واقع شده است، شور و شوق برای خاندان سیاسی شیناواترا تزلزل ناپذیر بود.

نیکوم ماهاونگ 55 ساله با یک پوزخند بزرگ گفت: “من عاشق تاکسین هستم.”

او گفت: “من فکر می کنم او رهبر خوبی خواهد بود. او تایلند را به مکان بهتری خواهد آورد.”

سایر حامیان نیز مشتاق بودند که شیناواترا قدرت را ببینند.

ویچاپات سیراکسا، 43 ساله، گفت: “من همیشه به حزب Pheu Thai ایمان داشته ام.” او افزود: “من از آنها می خواهم تایلند را به جلو ببرند.” “من می خواهم Pheu Thai با قاطعیت برنده شود.”

نیکوم ماهاونگ، 55 ساله، در یک هفته منتهی به انتخاباتی که ناظران آن را محوری ترین انتخابات تایلند در یک نسل می نامند، در یک تجمع حزب Pheu Thai در چیانگ مای، شمال تایلند شرکت می کند.
نیکوم ماهاونگ، یکی از طرفداران بزرگ تاکسین شیناواترا، در یک تجمع حزب Pheu Thai در چیانگ مای، در شمال تایلند، در هفته ای که ناظران آن را محوری ترین انتخابات تایلند در یک نسل می نامند، شرکت می کند. (سلیمه شیوجی/سی بی سی)

قوانین پیچیده انتخاباتی در این کشور که پس از کودتا اجرا شد، بدین معناست که احزاب طرفدار دموکراسی برای غلبه بر سیستمی که به نفع کاندیداهای طرفدار نظامی منحرف شده است، به یک پیروزی گسترده نیاز دارند.

حکومت خونتا 250 سناتور را منصوب کرد که همراه با مجلس سفلی پارلمان به نخست وزیر شدن رای می دهند. انتظار می‌رود که آنها به‌طور قاطع از نامزدهای طرفدار نظامی حمایت کنند، همانطور که در آخرین انتخابات سال 2019 انجام دادند، که گروه‌های ناظر رأی‌دهندگان آن را «به شدت متمایل» به نفع حکومت نظامی توصیف کردند.

تماشا | آنچه در انتخابات تایلند در خطر است:

چرا فشار دموکراسی خواهانه تایلند ممکن است برای تغییر قدرت کافی نباشد

در حالی که رأی دهندگان به پای صندوق های رای می روند، یک جنبش دموکراسی خواهانه در تایلند اوج گرفته است، اما طرفداران دموکراسی نگران هستند که ممکن است برای تغییر قدرت از تشکیلات محافظه کار نظامی که نزدیک به یک دهه کشور را در دست گرفته اند کافی نباشد.

خواستار اصلاحات ساختاری است

این سیستمی است که رای دهندگان جوانی را که برای ترویج برابری ازدواج و حقوق همجنسگرایان به یک رویداد حرکت رو به جلو در بانکوک در 9 مه هجوم می آورند، خشمگین می کند.

در حالی که برخی از نگرانی ها در مورد تقلب در انتخابات صحبت می کردند، برخی دیگر نسبت به چشم انداز اصلاحات دموکراتیک در تایلند خوش بین بودند.

سوپانید فومیتانس 18 ساله که برای اولین بار در روز یکشنبه رای خواهد داد، گفت: “حزب حرکت به جلو، یک حزب جدید است و امید ما را باز می گرداند.”

او افزود: “این بار من می خواهم مردم واقعی را ببینم که می خواهند کاری بهتر برای تایلند انجام دهند… یک دولت کاملا جدید.”

دوست او، پاتیتا واتانانوپنگ، 19 ساله و همچنین یک رای دهنده برای اولین بار، به شدت سرش را به نشانه موافقت تکان داد و گفت که چند سال پیش، امید چندانی به تغییر در کشورش نداشت، اما “امید او اکنون بیشتر و بیشتر شده است.”

در سال 2020، پس از انحلال تجسم قبلی حزب حرکت رو به جلو، اعتراضات طرفدار دموکراسی با ده ها هزار جوان به خیابان ها آمدند و خواستار تغییر شدند. دولت این جنبش را سرکوب کرد و با دستگیری‌های دسته‌جمعی قبل از پایان تظاهرات در حالی که همه‌گیری شیوع پیدا کرد، پاسخ داد.

دولت تایلند تظاهرات ضد دولتی به رهبری جوانان را در سال 2020 با دستگیری‌های گسترده سرکوب کرد، اگرچه برخی از تظاهرات‌ها تا سال بعد ادامه یافت، مانند این تظاهرات در بانکوک در 24 مارس 2021.
دولت تایلند تظاهرات ضد دولتی به رهبری جوانان را در سال 2020 با دستگیری‌های گسترده سرکوب کرد، اگرچه برخی از تظاهرات‌ها تا سال بعد ادامه یافت، مانند این تظاهرات در بانکوک در 24 مارس 2021. دادگاه قانون اساسی در نهایت حکم داد که خواسته‌ها برای اصلاح نظام سلطنت تایلند خلاف قانون اساسی بود و دستور پایان دادن به همه جنبش ها را صادر کرد. (لیلیان سووانرومفا/ خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ)

پیندا پوروپاکاندا، 32 ساله، به سی بی سی نیوز گفت که تایلند “جامعه در هم شکسته است.” او گفت که مردم اکنون “از این روایت بیدار شده اند که در تمام زندگی به آنها گفته شده است که چگونه باید به سلطنت احترام بگذارند.”

نخست وزیر فعلی، پرایوت چان اوچا، رئیس سابق ارتش که کودتای نظامی 2014 را رهبری کرد، در یک گردهمایی تبلیغاتی دو روز قبل از رأی گیری روز یکشنبه، مستقیماً به افزایش حمایت از اصلاحات ساختاری پرداخت.

چان اوچا گفت: «ما خواهان تغییری نیستیم که کشور را واژگون کند. “آیا می دانید چه نوع آسیبی می تواند داشته باشد؟ ما نمی توانیم به طور ناگهانی یکباره تغییر کنیم زیرا نمی دانیم چه چیزی در کناره قرار دارد.”

هنوز هم حمایت از تشکیلات محافظه کار نظامی، به ویژه در میان نسل قدیمی تر وجود دارد.

موی سائه اوه، 77 ساله، لحظاتی پس از استقبال گرم از نامزد محافظه‌کار محلی خارج از غرفه تخم مرغ تازه‌اش در شهر قدیمی بانکوک، به سی‌بی‌سی نیوز گفت: “من عاشق حزب پرایوت هستم. آنها عاشق پادشاه و ملت هستند.”

او احساس می کند که نسل جوان پادشاه را دوست ندارد و “کشور ما را به زیر خواهد کشید.”

موی سائه اوئه، 77 ساله، از حامیان سرسخت نخست وزیر فعلی و رئیس سابق ارتش پرایوت چان او چا است، زیرا او عاشق است.
موی سائه اوه، 77 ساله، از کودکی غرفه تخم مرغ تازه خود را در بانکوک اداره می کرد. او حامی نخست وزیر فعلی و رئیس سابق ارتش پرایوت چان او چا است، زیرا او “پادشاه و ملت” را دوست دارد. (سلیمه شیوجی/سی بی سی)

‘کافی است’

برای دانشمند علوم سیاسی Thitinan Pongsudhirak، “ظهور و حرکت داغ” Move Forward یک تغییر بازی است که این انتخابات را بیش از هر زمان دیگری نتیجه بخش کرده است.

پونگسودیراک فکر می‌کند که جنگ بر سر اینکه کدام حزب می‌تواند پوپولیست‌تر باشد به پایان رسیده است، و میدان نبرد سیاسی جدیدی که توجه را می‌طلبد، اصلاحات عمیق و ساختاری در نهادهای تایلند است: خفقان نظامی بر قدرت، نقش قوه قضاییه در حفظ وضعیت موجود، و سلطنت مسلط. .

استاد سیاست و روابط بین‌الملل دانشگاه چولالانگکورن گفت: “روند دموکراتیک در تایلند همیشه کج‌رو، سرکوب، واژگون بوده است. و اکنون برخی می‌گویند که دیگر بس است.”

Thitinan Pongsudhirak، دانشمند علوم سیاسی، این انتخابات را متفاوت از هر تایلند دیگری ارزیابی می کند، زیرا احزاب مترقی مسائلی مانند اصلاحات در قدرت سلطنت را به منصه ظهور رسانده اند.  او معتقد است که یک کودتای نظامی یک
Thitinan Pongsudhirak، دانشمند علوم سیاسی، این انتخابات را متفاوت از هر تایلند دیگری ارزیابی می کند، زیرا احزاب مترقی مسائلی مانند اصلاحات در قدرت سلطنت را به منصه ظهور رسانده اند. (سلیمه شیوجی/سی بی سی)

سوال بزرگ این است که پس از رای گیری چه اتفاقی خواهد افتاد: آیا احزاب طرفدار دموکراسی در صورت پیروزی بزرگ قادر به تشکیل دولت خواهند بود یا اینکه آیا تشکیلات نظامی علیه آنها حرکت خواهد کرد.

پونگسودیراک گفت: «فکر می‌کنم کودتای نظامی آخرین راه‌حل خواهد بود، زیرا منطقی‌سازی و توضیح آن برای بقیه جهان دشوار است.

او گمانه زنی کرد: «به جز یک کودتا، ما شاهد انحلال حزب بوده ایم، بنابراین ممکن است دوباره به آنجا بروند. اما اگر این اتفاق افتاد، “شما می توانید شرط بندی کنید که [young supporters] پونگسودیراک افزوده است.

“اگر [the military establishment] به دنبال مبارزه ای دیگر است… سپس شاهد تنش و رویارویی بیشتری خواهیم بود، همانطور که در دو دهه گذشته شاهد آن بوده ایم.”

مهم ترین مطالب خواندنی  باربری اثاث کشی بلوار تعاون