سفیر آمریکا آفریقای جنوبی را به تسلیح روسیه متهم کرد

سفیر آمریکا آفریقای جنوبی را به تسلیح روسیه متهم کرد

سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی روز پنجشنبه این کشور را متهم کرد که از طریق یک کشتی باری مرتبط با یک شرکت تحریم شده که در ماه دسامبر به طور مخفیانه در پایگاه دریایی نزدیک شهر کیپ تاون لنگر انداخته بود، به روسیه سلاح می دهد.

سیریل رامافوزا، رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی گفت: تحقیقات درباره بازدید یک کشتی روسی به نام لیدی آر از پایگاه اصلی دریایی کشورش در پشت صحنه با کمک سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا در حال انجام است. او گفت که تحقیقات قبل از اینکه سفیر روبن بریگیتی در یک کنفرانس خبری در پرتوریا، پایتخت آفریقای جنوبی اعلام کند که محموله سلاح و مهمات است، آغاز شد.

بریجیتی گفت که ایالات متحده مطمئن است که تجهیزات نظامی بین 6 و 8 دسامبر بر روی لیدی آر در پایگاه دریایی سیمونز تاون بارگیری شده و سپس به روسیه منتقل شده است.

او گفت که این موضع بی طرف فرضی آفریقای جنوبی در قبال جنگ در اوکراین و درخواست آن برای پایان دادن به درگیری را زیر سوال می برد.

بریگیتی در اظهاراتی که توسط چندین خبرگزاری آفریقای جنوبی گزارش شده است، گفت: «تسلیح روس‌ها بسیار جدی است و ما این موضوع را قابل حل نمی‌دانیم».

اگر مشخص شود که آفریقای جنوبی به روسیه کمک نظامی می کند، روابط بین ایالات متحده و یک شریک کلیدی در آفریقا را تهدید می کند.

علیرغم موضع بی طرف آفریقای جنوبی در قبال جنگ اوکراین، دولت بایدن امیدوار بود که این جنگ همچنان بتواند حائلی کلیدی در برابر نفوذ رو به رشد روسیه و چین در این قاره باشد.

در حالی که دفتر رامافوزا اواخر پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که در حال حاضر “هیچ مدرکی” برای حمایت از ادعاها مبنی بر بارگیری اسلحه روی لیدی آر وجود ندارد، آسوشیتدپرس تأیید کرد که این کشتی با شرکتی مرتبط است که سال گذشته توسط ایالات متحده به دلیل تحریم‌ها تحریم شده بود. درگیر حمل و نقل تجهیزات نظامی برای دولت روسیه است.

خبر اظهارات بریگیتی زمانی منتشر شد که رامافوسا در کیپ تاون بود و به سؤالات مربوط به مسائل دیگر در پارلمان پاسخ می داد. هنگامی که رهبر اپوزیسیون سیاسی، جان استین هویزن، در مورد سلاح و مهمات سؤال کرد، رئیس جمهور پاسخ داد که “موضوع در حال بررسی است و به مرور زمان می توانیم در مورد آن صحبت کنیم.”

رامافوسا با استناد به نیاز به انجام تحقیقات در این زمینه از اظهار نظر بیشتر خودداری کرد.

Steenhuisen از رئیس جمهور پرسید که آیا آفریقای جنوبی “به طور فعال به سربازان روسی که مردم بیگناه را می کشند و معلول می کنند مسلح می کند؟”

تدارکات مهمات برای روسیه در جنگ به مشکل تبدیل شده است. رهبر شرکت نظامی روسی واگنر هفته گذشته از سربازان مزدور خود در اوکراین شکایت کرد که گفته می‌شود با کمبود شدید مواجه هستند.

دفتر رامافوزا در بیانیه خود اذعان کرد که لیدی آر در آفریقای جنوبی لنگر انداخته است، اما زمان، مکان و به چه دلیلی را اعلام نکرد. در این بیانیه همچنین از سفیر آمریکا به دلیل علنی شدن انتقاد شده است.

در این عکس جزوه منتشر شده توسط سرویس مطبوعاتی وزارت خارجه روسیه، سیریل رامافوزا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی، سمت راست، با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در پرتوریا، آفریقای جنوبی در 23 ژانویه گفتگو می کند. (سرویس مطبوعاتی وزارت خارجه روسیه/آسوشیتدپرس)

سوابق بررسی شده توسط AP نشان می دهد که Lady R توسط یک شرکت روسی، Transmorflot LLC، در سال 2019 خریداری شده است. در ماه مه 2022، ایالات متحده Transmorflot و چندین کشتی را که ادعا می کند توسط این شرکت کنترل می شوند، از جمله Lady R، به دلیل کمک به روسیه تحریم کرد. تلاش جنگی.

این شرکت سپس نام خود را به MG-Flot LLC تغییر داد، که همچنین به عنوان مالک فعلی Lady R نیز در فهرست ثبت شده است.

ماه گذشته، وال استریت ژورنال گزارش داد که کشتی دیگری متعلق به ام جی فلوت به نام رسول گامزاتوف به نقل از مقامات خاورمیانه، گلوله های توپ را از ایران به روسیه منتقل کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس همچنین به طور مستقل تایید کرده است که لیدی آر در بازه زمانی ذکر شده بریجیتی در پایگاه دریایی سیمون تاون پهلو گرفته است.

سوالات رگ “معمایی” قبلی

حزب اپوزیسیون استین هویزن، اتحاد دموکراتیک، در اوایل سال جاری سوالاتی را در مورد ظاهر شدن یک کشتی “معمایی” روسی در شهر سیمون مطرح کرد.

در اواخر دسامبر، وزیر دفاع آفریقای جنوبی، تاندی مودیس، گفت که کشتی به نظر می‌رسد یک «سفارش قدیمی» برای مهمات را انجام می‌دهد، و او نشان داد که اسلحه‌ها تخلیه شده است، نه در کشتی.

دولت آفریقای جنوبی بارها اعلام کرده است که موضع بی طرفی در قبال جنگ در اوکراین دارد و خواهان حل مسالمت آمیز درگیری است.

اما نمایش های اخیر نزدیکی این کشور به روسیه، توسعه یافته ترین کشور آفریقا را به اتهاماتی مبنی بر اینکه عملاً طرف روسیه را گرفته است، باز کرد.

آفریقای جنوبی در ماه ژانویه میزبان سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه برای گفت‌وگو بود و به او بستری داد تا غرب را در جنگ اوکراین مقصر بداند.

هفته‌ها بعد، آفریقای جنوبی به کشتی‌های جنگی نیروی دریایی روسیه و چین اجازه داد تا در سواحل شرقی آن رزمایش انجام دهند.

نیروی دریایی روسیه ناوچه آدمیرال گورشکوف را که یکی از کشتی‌های شاخص خود بود، آورد. نیروی دریایی آفریقای جنوبی نیز در این رزمایش ها شرکت کرد و آنها را به عنوان تمرین هایی توصیف کرد که “روابط در حال شکوفایی بین آفریقای جنوبی، روسیه و چین را تقویت می کند.”

تماشا | رئیس دیوان بین المللی کیفری درباره اهمیت پاسخگویی پوتین:

رئیس دیوان بین‌المللی کیفری می‌گوید: حکم دستگیری پوتین به جهانیان نشان می‌دهد که اقدامات عواقبی دارد

پیوتر هافمانسکی، رئیس دادگاه کیفری بین‌المللی و قاضی می‌گوید: «ما این حکم‌های بازداشت را نوعی تحریم می‌بینیم – فرد تحت حکم بازداشت نمی‌تواند سرزمین را ترک کند… بدون اینکه خطر دستگیری را بپذیرد».

آفریقای جنوبی همچنین در مورد سفر احتمالی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در سال جاری، که موضوع حکم بازداشت دادگاه کیفری بین المللی به اتهام جنایات جنگی مربوط به ربودن کودکان از اوکراین است، با یک دوراهی دیپلماتیک مواجه است.

پوتین قرار است در ماه اوت به آفریقای جنوبی برای نشستی با رهبران بلوک اقتصادی بریکس که متشکل از برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی است، سفر کند.

آفریقای جنوبی یکی از امضاکنندگان دادگاه بین المللی جنایات جنگی است و بنابراین موظف به دستگیری پوتین است. دولت اعلام کرد که رهبر روسیه را بازداشت نخواهد کرد و به جای آن تهدید کرد که دیوان کیفری بین‌المللی را ترک خواهد کرد. دفتر رامافوزا ماه گذشته بیانیه ای منتشر کرد که در آن از این تهدید عقب نشینی کرد.