معترضان تایلندی در واکنش به تجمع خشونت بار در پارلمان ، مقر پلیس را هدف قرار دادند

معترضان تایلندی روز چهارشنبه ، یک روز پس از صدمه زدن به دهها نفر از گاز اشک آور و توپ آب در بدترین خشونتهای تظاهرات ضد دولتی ، رنگ ، دیوارنوشته های ماسوره و آب پاشیدند به مقر پلیس در بانکوک.

از ماه ژوئیه ، اعتراضات به رهبری جوانان با تقاضای خود برای برکناری نخست وزیر پریوت چان اچا ، قانون اساسی جدید و اصلاحاتی برای مهار اختیارات سلطنت ، به بزرگترین چالش استقرار در طول سالها تبدیل شده است.

ده ها هزار نفر به اعتراض روز چهارشنبه پیوستند ، که باعث شد فضای بیرونی مقر پلیس رویال تایلند به یک آشفتگی چند رنگ تبدیل شود. معترضین به عنوان توهین به آنچه “بندگان استبداد” خوانده بودند ، برای پلیس مواد غذایی سگ در دروازه قرار دادند.

برخی از آنها دیوارنویسی ضد سلطنتی را اسپری کردند.

معترضین گفتند که آنها از واکنش پلیس به تظاهرات روز سه شنبه در پارلمان و رد پیشنهاد اصلاح قانون اساسی توسط قانونگذاران که می توانست نقش پادشاه ماها وجیرالونگ کورن را در نظر بگیرد خشمگین شدند.

Panusaya “Rung” Sithijirawattanakul ، یکی از رهبران اعتراض ، گفت: “ما فقط به دلیل عصبانیت به اینجا آمدیم.”

پلیس خود را در داخل محاصره کرد و مداخله نکرد.

ده ها نفر در تجمع روز گذشته صدمه دیدند

در صورت استفاده پلیس از توپ آب ، معترضان اردک های بادی استخر را با خود آوردند تا از آنها به عنوان سپر استفاده کنند. اردک ها نیز تبدیل به طلسم های اعتراضی شده اند.

به گفته سخنگوی پلیس کیسانا پاتاناچارائن ، معترضین اموال عمومی را تخریب کرده و گلوله هایی را پرتاب کردند که می توانست به مأموران آسیب برساند. در نتیجه ، وی گفت که اتهاماتی علیه آنها مطرح خواهد شد.

اردک های بادی بزرگی که به طلسم های اعتراض آمیز تبدیل شده اند ، در گردهمایی طرفداران دموکراسی خواهی در بانکوک چهارشنبه عبور می کنند. (ساکچای لالیت / آسوشیتدپرس)

اعتراضات از ماه جولای تاکنون عمدتاً مسالمت آمیز بوده است.

اما مرکز پزشکی Erawan بانکوک اعلام کرد که حداقل 55 نفر در روز سه شنبه آسیب دیده اند که 32 نفر از آنها از گاز اشک آور و شش نفر از زخم های گلوله رنج می برند. معترضین با معترضین سلطنت طلب مخالفت کردند.

پلیس گفت که یک سلطنت طلب پس از اعتراض به داشتن اسلحه و مهمات متهم شده بود ، اما وی را به گشودن آتش متهم نکرد.

سلطنت طلبان می گویند که آنها معتقدند درخواست اصلاح سلطنت راهی برای لغو آن است. معترضین این حرف را انکار می کنند.

پیشنهاد اصلاح سلطنت رد شد

در پارلمان ، جایی که نمایندگان به هفت گزینه برای راه های تغییر قانون اساسی رای دادند ، پیشنهادی که می توانست راه را برای بحث درباره نقش شاه باز کند ، نتوانست آرای کافی برای تصویب را کسب کند.

دو پیشنهاد به تصویب رسید که امکان بحث در مورد تغییر قانون اساسی را بدون تأثیر بر سلطنت فراهم می کند.

ویرات راتاناست از ائتلاف حاکم گفت: “ما به آن دست نخواهیم زد.”

پلیس در حین تظاهرات روز چهارشنبه در بانکوک پشت سر سیم های خاردار در مقر خود ایستاده است. (Wason Wanichakorn / آسوشیتدپرس)

رای گیری تعجب آور نبود. طرفداران پرایوت اکثریت پارلمان را دارند ، جایی که کل مجلس سنا توسط جنتی که وی پس از کودتای 2014 رهبری کرد تا انتخابات مورد اختلاف سال گذشته منصوب شد.

کاخ سلطنتی از زمان آغاز اعتراضات تاکنون توضیحی نداده است.

معترضین گفتند که رویداد بعدی آنها در تاریخ 25 نوامبر در اداره املاک تاج برای مدیریت ثروت کاخ خواهد بود ، پادشاه که کنترل شخصی خود را بدست آورده است. ارزش این صندوق ده ها میلیارد دلار است.

معترضین گفتند پس از آن هفت روز دیگر تظاهرات برگزار می شود.