2 سال پس از دستگیری منگ وانژو ، سرنوشت “2 مایکل” ، روابط چین در تعادل قرار گرفت

در یک روز پر هیجان در ماه اوت گذشته ، همسر مایکل کوویگ پشت در دادگاه ونکوور نشست و درحالیکه وکلای منگ وانژو و دادستان کل کانادا نقشه ماههای آینده مراحل استرداد مجری هواوی را طراحی می کردند ، گوش می داد.

این اولین باری نبود که وینا نادیبولا در یکی از جلسات دادگاه منگ شرکت می کرد.

حضور او در دادگاه عالی قبل از میلاد نشان دهنده نوعی برخورد جهان است: قطره قطره روند قانونی برای تعیین اینکه آیا منگ باید به ایالات متحده تحویل داده شود تا به اتهام کلاهبرداری و توطئه از یک طرف محاکمه شود ، و نیاز فوری برای اقدام به نمایندگی از دو کانادایی که سرنوشتشان با منگ گره خورده است.

کووریگ ، دیپلمات سابق و کارآفرین مایکل اسپاور ، 9 روز پس از دستگیری منگ در فرودگاه بین المللی ونکوور در تاریخ 1 دسامبر 2018 توسط مقامات چینی بازداشت شد.

اتهام آنها جاسوسی در پرونده ای است که اکثر ناظران معتقدند اقدام ساده تلافی جویانه دستگیری مدیر ارشد مالی هواوی توسط کانادا به درخواست ایالات متحده است

نجیبولا از کوگریگ جدا شده اما همچنان سرسخت ترین مدافع وی است. همانطور که دومین سالگرد دستگیری منگ برگزار می شود ، او می گوید جدا شدن وضعیت منگ از وضعیت دو مایکل ، به گفته این مردان ، غیرممکن شده است.

نادیبولا به سی بی سی نیوز گفت: “من پرونده استرداد منگ را از نزدیک پیگیری کرده ام زیرا این امر ارتباطی جدایی ناپذیر با بازداشت ناعادلانه مایکل در چین دارد.”

“من معتقدم که پایان دادن به پرونده استرداد وی ، به یک معنا یا راه دیگر ، می تواند راه آزادی مایکل را نیز باز کند.”

مهم ترین مطالب خواندنی  تزئین آشپزخانه با گیاهان آپارتمانی

متهم به دروغ گفتن

دو سال است که منگ از پرواز کاتای اقیانوس آرام از هنگ کنگ به یک جت عبور کرده است ، جایی که او توسط مأموران آژانس خدمات مرزی کانادا (CBSA) رهگیری شد و تلفن های او در حالی که افسران RCMP از فاصله کمی بدون مشاهده مشاهده می کردند ، کیف شده بود.

پلیس یک روز قبل به درخواست وزارت دادگستری آمریکا حکم موقت دستگیری منگ را به دست آورده بود.

مایکل اسپاور ، یک کارآفرین ، چپ ، و دیپلمات سابق کانادایی ، مایکل کوویگ در بازداشت چین هستند و هر دو به جاسوسی متهم شده اند. آنها نه روز پس از دستگیری منگ توسط مقامات چین بازداشت شدند. (آسوشیتدپرس / گروه بحران بین المللی / مطبوعات کانادایی)

این خانم 48 ساله به دروغ گفتن به یكی از بانك های HSBC در هنگ كنگ در آگوست 2013 در مورد كنترل هوآوی در یك شركت زیرمجموعه متهم به نقض تحریم های اقتصادی آمریكا علیه ایران متهم شده است.

دادستان ها ادعا می کنند که با تکیه بر دروغ های ادعایی منگ برای ادامه رابطه مالی با هواوی ، HSBC در معرض خطر از دست دادن و پیگرد قانونی قرار گرفت.

منگ اتهامات علیه خود را رد کرده است.

آلیخان ولشی ، نایب رئیس امور شرکت های هواوی کانادا گفت: “خانم منگ صبور و مثبت است.” “این ممکن است در بعضی مواقع امتحان باشد زیرا او می داند اتهامات علیه او نادرست است. او معتقد است که او یک پیاده در یک بازی شطرنج جهانی است.

“اما از همان ابتدا ، او همیشه به سیستم عدالت کانادا اعتقاد داشته است.”

هواوی تهدید امنیتی ایالات متحده را تهدید کرد

منگ دختر بنیانگذار میلیاردر هواوی ، رن ژنگ فئی است.

دستگیری وی در حالی صورت گرفت که ایالات متحده در حال آغاز کارزاری برای محروم کردن هواوی از عضو نسل بعدی فناوری بی سیم این کشور بود – معروف به 5G. ایالات متحده ، یكی از پنج كشور متعلق به شبكه اشتراك اطلاعاتی Five Eyes ، این غول مخابراتی را تهدیدی امنیتی برچسب گذاری كرده و متحدان خود را به پیروی از این الگو فراخوانده است.

وینا نادیبولا ، همسر کوگریگ ، در دادگاه منگ در ونکوور شرکت کرده است. او معتقد است که این دو مورد به طور جدایی ناپذیری با هم مرتبط هستند. (اخبار CBC)

سایر اعضای شبکه Five Eyes – انگلستان ، استرالیا و نیوزیلند – همه استفاده از فناوری هواوی را مسدود کرده اند ، در حالی که کانادا هنوز تصمیم نگرفته است که آیا Huawei می تواند بخشی از شبکه 5G خود باشد.

ایو Tiberghien ، استاد علوم سیاسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا در ونکوور ، گفت که دستگیری منگ سوالات مربوط به آینده فناوری بی سیم و همچنین نبرد تجاری بین ایالات متحده و چین را که ریشه در نگرانی در مورد مالکیت معنوی دارد برجسته کرده است. سرقت.

اما او گفت که این پرونده همچنین در مورد استفاده آمریکایی ها از قانون تحریم و سیستم مالی آن برای فشار بر رقبا و همچنین تاکتیک های تندروی چین و عدم احترام به حقوق بشر صحبت می کند – که در هدف قرار دادن صادرات کانادا توسط این کشور و حبس کوگریگ و اسپاور.

Tiberghien گفت: “این در تقاطع همه آن خطوط گسل است.”

“از نظر کانادایی ها ، داستان شماره 1 دو مایکل است ، و بنابراین ناامیدی زیادی در کانادا وجود دارد ، و اوضاع و احوال دو مایکل یک منشور برای درک یک چین بسیار تهاجمی است.”

اولین لحظات کالبدشکافی شده

این پرونده همچنین نوید می دهد تا قانون استرداد کانادا را آزمایش کند زیرا تیم حقوقی منگ با دقت تمام عناصر پرونده را در معرض بررسی قرار می دهد – با شروع لحظاتی که بلافاصله اولین قدم های او را در خاک کانادا دنبال می کند.

افسران CBSA قبل از اینکه منگ را تحویل RCMP بدهند ، تقریباً سه ساعت از او سال کردند. وکلای وی ادعا می کنند که این دو آژانس با اداره تحقیقات فدرال ایالات متحده توطئه کرده اند تا مأموران گمرک بدون نقض حقوق وی بدون وکیل از او بازجویی کنند.

دقایقی پس از ورود منگ به کانادا در تاریخ 1 دسامبر 2018 ، هنوز فیلم گرفته می شود. او قبل از دستگیری سه ساعت توسط مأموران آژانس خدمات مرزی کانادا مورد بازجویی قرار گرفت. (دادگاه عالی قبل از میلاد)

مأمورانی که در این دستگیری مشارکت داشتند ، در هفته های اخیر در جایگاه شاهد بوده اند و شهادت دادند که دفاعیات امیدوار است بتواند برای تقویت استدلال برای شکایت پرونده در بهار سال آینده به اتهام سو abuse استفاده از روند ، مورد استفاده قرار گیرد.

افسران RCMP شهادت داده اند که به عنوان “دروازه بان” به کانادا به حوزه قضایی CBSA موکول شده اند و افسران مرزی ادعا کرده اند که نگرانی های قانونی در مورد منگ به عنوان تهدید بالقوه امنیت ملی آغاز آزمون پذیرش را تضمین می کند.

اما یک افسر CBSA که علیه ولیعهد کار می کرد ، کاغذی را به RCMP داد که رمزهای عبور آن را روی تلفن های او نوشت ، ظاهراً به اشتباه. و یک گروهبان کارمند RCMP که دفاع او را متهم می کند که شماره سریال متعلق به دستگاههای الکترونیکی منگ را به FBI ارسال کرده است ، از شهادت خودداری می کند.

همه هرگونه تخلف یا تبانی را انکار کرده اند. شهادت آنها ، که در ابتدا قرار بود دو هفته به طول انجامد ، حداقل به چهار مورد گسترش یافته است ، به احتمال زیاد تاریخ های دیگر را در روند استرداد بیشتر به سال 2021 فشار می دهد.

کارشناسان حقوقی فکر می کنند لامتی باید وارد عمل شود

فهمیدن اینکه آیا شواهد به توطئه ، تجارت طبق معمول یا شلختگی متناسب با جایی در وسط اشاره دارد ، دشوار است.

رئیس دادگستری ، هدر هولمز ، در مورد جزئیات زیادی که تاکنون از شهادت به دست آمده است اظهار نظر کرده و از دفاع و ولیعهد خواسته است مطالب ارائه شده درمورد اینکه همه اینها به چه معناست آماده شود تا از این طریق عبور کند.

دفاع همچنین قصد دارد استدلال كند كه دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریكا ، از منگ به عنوان یك معامله در تجارت با چین استفاده می كند و ایالات متحده با حذف واقعیت های اساسی كه قدرت پرونده را تضعیف می كند ، عمداً كانادا را در روند استرداد گمراه كرده است.

مردم با داشتن تابلوهایی خواستار آزادی چین برای آزادی زندانیان کانادایی ، Spavor و Kovrig ، معروف به “دو مایکل” هستند ، در جریان دادرسی استرداد منگ در مارس 2019 در ونکوور. (لیندزی واسون / رویترز)

گری بوتینگ ، کارشناس حقوقی مستقر در ونکوور و نویسنده قانون استرداد ، گفت که انتظار ندارد این استدلال ها در نهایت به اندازه کافی ماهوی باشند تا روند دادرسی را از بین ببرند.

وی با طرفداران برجسته دو مایکل – مانند وزیر سابق دادگستری لیبرال ، آلن راک و دادگاه دادگاه عالی سابق کانادا ، لوئیز آربور – موافق است که هیچ چیز مانع از مداخله وزیر دادگستری دیوید لامتی برای خاتمه پرونده نیست.

دولت لیبرال بارها اظهار داشته است که قانون قبل از تحمل وزن لامتی باید در دادگاه اجرا شود ، اما در طول تابستان ، راک ، آربور و دیگران به دنبال یک نظر حقوقی از وکیل تورنتو برایان گرینسپن ، که گفت لامتی توانایی در هر زمان اقدام کنید.

بوتینگ گفت که فکر می کند باید این کار را بکند. به گفته وی ، واقعیت های این پرونده ضعیف است ، و از اینكه كانادا درگیر درخواستی با یك تبعه چینی ، یك بانك انگلیسی و یك دروغ باشد كه گفته می شود در هنگ كنگ اتفاق افتاده است ، نگران است.

بوتینگ گفت: “من فکر می کنم از این نظر قابل توجه است که کاملاً واضح است وزیر دادگستری کنترل کاملی بر افرادی که پس از درخواست استرداد به یک کشور خارجی اعزام می شوند ، دارد.”

“او می تواند هر لحظه نه بگوید.”

“روند قانونی احتمالاً سالها به طول خواهد انجامید”

نخست وزیر جاستین ترودو به تازگی پیروزی رئیس جمهور منتخب آمریکا جو بایدن را در انتخابات ماه گذشته تبریک گفت. وی همچنین موضوع دو مایکل را مطرح کرد ، اما هیچ نشانه ای از معنای دولت جدید ایالات متحده برای این دادرسی وجود ندارد.

نادیبولا گفت اگر می تواند در دادگاه منگ که پاییز سال گذشته آغاز شد ، شرکت کند. و صبر کن.

وی گفت: “با توجه به پیچیدگی های این درخواست استرداد و عدم مداخله مقامات آمریكا یا كانادا ، مراحل قانونی احتمالاً سالها به طول خواهد انجامید.”

منگ به عنوان بخشی از شرایط وثیقه خود ، از مچ دست خود یک دستبند مانیتورینگ GPS استفاده می کند. او تحت حصر خانگی در ونکوور زندگی می کند. (بن نلمز / سی بی سی)

منگ از زمان آزادی با وثیقه 10 میلیون دلاری ، کمی بیشتر از یک هفته پس از دستگیری ، تحت نوعی حبس خانگی به سر می برد.

وی ملزم به داشتن یک دستبند مانیتورینگ GPS بر روی مچ پا خود است و توسط امنیت شبانه روزی دنبال می شود ، که برای اطمینان از عدم عبور از مرزهای دادگاه که از پایانه های ترمینال و فرودگاه متوقف می شوند ، به وی پرداخت می کند.

این بسیار دور از شرایطی است که کووریگ و اسپاور از زمان اولین بازداشت در چین متحمل شده اند. کوگریگ ماه ها در سلول انفرادی به سر برد. بیماری همه گیر COVID-19 همچنین به این معنی بود که هر دو مرد در ژانویه گذشته از ملاقات های کنسولی کوتاه شده بودند.

آنها اخیراً مجاز به دو دیدار مجازی با سفیر کانادا بودند.

چین هیچ مدرکی در مورد ادعاهای علیه آنها ارائه نکرده است. همچنین به آنها هیچ تصوری از اینکه چه وقت ممکن است با دادگاه روبرو شوند ، داده نشده است.

برخلاف منگ ، نتیجه – اگر به چنین نتیجه ای برسد – تردید کمی وجود دارد.

کارشناسان می گویند چین 99.9 درصد محکومیت دارد.