اندی رورک، نوازنده باس گروه بریتانیایی اسمیتز دهه 80، در سن 59 سالگی درگذشت

اندی رورک، گیتاریست بیس اسمیتز، یکی از تاثیرگذارترین گروه های بریتانیایی دهه 1980، پس از یک بیماری طولانی با سرطان پانکراس درگذشتهم گروه سابق او جانی مار روز جمعه گفت. او 59 سال داشت.

در یک پست طولانی در اینستاگرام، مار، گیتاریست و ترانه سرا، به رورک ادای احترام کرد، رورک که اولین بار در سال 1975 زمانی که هر دو دانش آموز بودند، ملاقات کرد.

مار می‌گوید: «در طول دوران نوجوانی‌مان در گروه‌های مختلفی در جنوب منچستر می‌نوازیم قبل از اینکه با اسمیتز از سال 1982 تا 1987 به شهرت خود دست پیدا کنیم، و اندی در آن آلبوم‌های اسمیتز بود که نوازنده گیتار باس بودن را دوباره اختراع کرد.

اسمیتز در مدت کوتاهی که به عنوان یک گروه چهار نفره با هم بودند، عمداً از جریان اصلی موسیقی عامه پسند دور ماندند و طرفدارانی را در صحنه موسیقی مستقل به دست آوردند.

گرچه بیشتر توجهات معطوف به همکاری مار و ترانه‌سنگ موریسی بود، اما صدای اسمیتز مدیون بیس رورک و شریک بخش ریتم او، درامر مایک جویس بود.

“روح مهربان و زیبا”

همانطور که محبوبیت آنها افزایش یافت، گروه برخی از ماندگارترین موسیقی بریتانیایی دهه 1980 را منتشر کرد، از جمله بهشت می داند که من الان بدبختم و دوست دختر در کما.

آهنگ های اسمیتز شهرت افسرده بودن را به دست آوردند، اما در واقع طنز تیره و همراه با گیتارهای تکان دهنده و نشاط آور بودند. آلبوم های آنها از جمله ملکه مرده است و گوشت قتل است، جزء اصلی هر طرفدار موسیقی محترم باقی می ماند و در خط مقدم احیای صفحات وینیل قرار دارد.

مار گفت: “من در هر باس اندی در هر جلسه اسمیتز حضور داشتم.” “گاهی من به عنوان تهیه کننده و گاهی اوقات به عنوان همکار و تشویق کننده افتخار او آنجا بودم. تماشای او در حال بازی آن خطوط پایه خیره کننده یک امتیاز مطلق بود و واقعاً چیزی برای دیدن بود.”

مار گفت که او و رورک دوستی خود را در سال‌های پس از جدایی گروه حفظ کردند و به یاد می‌آورد که رورک در سپتامبر 2022 در گروه خود در مدیسون اسکوئر گاردن بازی می‌کرد.

مار گفت: «لحظه خاصی بود که با خانواده من و همسر و همسرش فرانچسکا به اشتراک گذاشتیم. “اندی همیشه به عنوان یک روح مهربان و زیبا توسط همه کسانی که او را می‌شناختند و به عنوان یک نوازنده فوق‌العاده با استعداد توسط افرادی که موسیقی را دوست دارند به یاد خواهند آورد. آفرین اندی. ما دلتنگ تو خواهیم بود برادر.”

مایک جویس درامر، شریک بخش ریتم رورک در اسمیتز، در توییتی نوشت: “اندی ساختمان را ترک کرد، اما میراث موسیقی او جاودانه است.”

مت عثمان، نوازنده باس در گروه بریتانیایی Suede، گفت که رورک یک نوازنده بی‌نظیر بود – یک بیسیست کمیاب که می‌توانید فوراً صدایش را تشخیص دهید.

بعد از The Smiths، رورک در کنار The Pretenders و Sinead O’Connor و همچنین با سوپرگروه Freebass که شامل گری مونفیلد از استون رز و پیتر هوک از New Order بود، بازی کرد.