حکم ایالات متحده به خانواده ساکلر، صاحبان Purdue Pharma، از شکایت مواد مخدر مصونیت می دهد.

خانواده Sackler، صاحبان ثروتمند Purdue Pharma، تحت طرحی که توسط دادگاه تجدیدنظر فدرال ایالات متحده تایید شده است، از شکایت های آینده مربوط به اپیدمی مواد افیونی محافظت خواهند شد.

این طرح همچنین باعث می شود که خانواده تا 6 میلیارد دلار به صندوقی برای پیشگیری و درمان اعتیاد کمک کند.

این طرح که روز سه‌شنبه توسط دومین دادگاه استیناف حوزه ایالات متحده در نیویورک تصویب شد، راه را برای Purdue Pharma، سازنده داروی مسکن OxyContin، برای حل و فصل هزاران ادعای حقوقی مرتبط با همه‌گیری مواد افیونی باز می‌کند.

اعضای خانواده Sackler از مالکیت Purdue مستقر در استمفورد، Conn.، که به یک شرکت جدید به نام Knoa تبدیل می‌شود، دست می‌کشند و سود آن به صندوق اعتیاد ارسال می‌شود.

پول برای قربانیان

اعضای خانواده نیز در طول زمان 5.5 تا 6 میلیارد دلار به صورت نقدی کمک خواهند کرد، یا تقریباً نیمی از آنچه دادگاه به عنوان ثروت جمعی آنها تشخیص داد، که بیشتر آن در خارج از ساحل نگهداری می شود. بخشی از این پول – حداقل 750 میلیون دلار آمریکا – به قربانیان بحران مواد افیونی و بازماندگان آنها اختصاص می یابد. انتظار می رود که پرداخت ها از حدود 3500 دلار آمریکا تا 48000 دلار آمریکا متغیر باشد.

تصمیم روز سه‌شنبه همچنین اعضای خانواده ساکلر را از دعوای حقوقی بر سر عوارض ناشی از مواد افیونی محافظت می‌کند، حتی اگر آنها برای ورشکستگی اقدام نکردند.

حکم دادگاه حکم سال 2021 را که طبق آن قضات دادگاه ورشکستگی صلاحیت تصویب توافقنامه ای را ندارند، لغو کرد.

این حمایت ها در قلب توافق پیشنهادی قرار دارند که به ادعاهای مطرح شده توسط هزاران دولت قبیله ای ایالتی، محلی و بومی آمریکا و سایر نهادها پایان می دهد. اعضای خانواده ساکلر به صراحت گفته اند که بدون حمایت ها، سهم خود را از معامله حفظ نخواهند کرد.

“در انتظار این روز”

اد نیگر، وکیل مدافع قربانیان می‌گوید: «این یک روز عالی برای قربانیان است، برخی از آنها به شدت به پول نیاز دارند و برای مدت طولانی منتظر این روز بوده‌اند.

زنی دو عکس از پسرانش در دست دارد.
شریل ژوار در 10 مارس 2022 با عکس‌هایی از پسرانش شان مریل در سمت چپ و کوری مریل که بر اثر مصرف بیش از حد درگذشت، ژست می‌گیرد. (ست ونیگ/آسوشیتدپرس)

شریل جوایر، زنی از ماساچوست که دو پسرش را به دلیل مصرف بیش از حد دوز از دست داد، گفت که نمی‌داند چه اندازه باید انتظار داشته باشد. او گفت: “فرزندان من رفته اند و کاری نمی توانم انجام دهم تا آنها را برگردانم.” اما او گفت که این بودجه به فرزندان پسرانش کمک می کند. آنها بریس خواهند داشت، عینک خواهند داشت، چیزهایی خواهند داشت که در غیر این صورت به آنها نیاز نداشتند.»

اعضای خانواده ساکلر و پوردو نیز از این تصمیم تمجید کردند.

اعضای خانواده صاحب پوردو در بیانیه‌ای در روز سه‌شنبه گفتند: «خانواده‌های ساکلر معتقدند اجرای طولانی مدت این قطعنامه برای تأمین منابع قابل توجهی برای مردم و جوامع نیازمند حیاتی است». ما از تصمیم دادگاه برای پیشبرد این توافق خرسندیم و منتظر هستیم که هر چه زودتر اجرایی شود.»

یکی از شروط غیرمالی بخش معامله آنها قبلاً محقق شده است: گوش دادن در سکوت، از طریق زوم، به داستان های برخی از افرادی که توسط داروی شرکتشان آسیب دیده اند.

پوردو بیانیه خود را صادر کرد و این حکم را “پیروزی طلبکاران پردو، از جمله ایالت ها، دولت های محلی و قربانیانی که اکثرا از طرح سازماندهی مجدد حمایت می کنند” خواند. این شرکت گفت که بر ارائه “میلیاردها دلار ارزش برای غرامت قربانیان، کاهش بحران مواد افیونی و داروهای نجات بیش از حد” تمرکز خواهد کرد.

چندین ایالت از این طرح خودداری کرده بودند، اما پس از دور جدیدی از مذاکرات در سال گذشته، همه آنها به تصویب رسیدند. این تنها یک معترض سرشناس باقی گذاشت: دفتر امین ورشکستگی ایالات متحده، بازوی وزارت دادگستری.

وکیلی از آن دفتر در آوریل 2022 به دایره دوم گفت که این یک “ناسازگاری اساسی” است که افرادی که به دنبال حمایت ورشکستگی نیستند و مجبورند بیشتر دارایی های خود را واگذار کنند می توانند از برخی دعاوی معاف شوند.

وزارت دادگستری ایالات متحده فوراً نگفته است که آیا حکم روز سه شنبه را به دادگاه عالی ایالات متحده تجدید نظر خواهد کرد، از دادگاه منطقه می خواهد تصمیم خود را بررسی کند یا حکم را همانطور که هست می پذیرد. یک سخنگوی در روز سه شنبه از اظهار نظر خودداری کرد.

حتی بدون درخواست تجدیدنظر، ممکن است ماه ها طول بکشد تا طرح ورشکستگی اجرایی شود.

برخی از فعالان نیز با این حل و فصل مخالفت کرده و خواستار محاکمه اعضای خانواده ساکلر به دلیل جنایت شده اند. در حالی که تسویه حساب آن را مسدود نمی کند، هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه هزینه هایی در پیش است وجود ندارد.

در حالی که اعضای خانواده ساکلر هنوز از نظر فنی مالک پوردو هستند، سال ها پیش از دریافت پول از این شرکت منصرف شدند.