مقامات می گویند که یک دستگاه انفجاری در نزدیکی محل پرتاب تصادفی بمب روسیه در بلگورود کشف شد

به گفته مقامات، هفده ساختمان آپارتمانی روز شنبه در یکی از شهرهای روسیه در نزدیکی مرز اوکراین پس از پیدا شدن یک بمب در محلی که بمبی که به طور تصادفی توسط یک هواپیمای جنگی روسی پرتاب شد، باعث انفجاری قدرتمند در این هفته شد، تخلیه شدند.

انفجار بمب در اواخر روز پنجشنبه بخشی از بلگورود را لرزاند و یک دهانه بزرگ و سه زخمی بر جای گذاشت.

وزارت دفاع روسیه به سرعت اذعان کرد که سلاحی که به طور تصادفی توسط یکی از بمب افکن های Su-34 خود رها شده است باعث انفجار شده است.

این وزارتخانه گفت که تحقیقات در حال انجام است اما جزئیات بیشتری درباره این سلاح که کارشناسان نظامی معتقدند احتمالاً یک بمب قدرتمند 500 کیلوگرمی است، ارائه نکرد.

فرماندار استان بلگورود، ویاچسلاو گلادکوف، روز شنبه گزارش داد که سنگ شکنانی که محل انفجار روز پنجشنبه را بررسی می کردند، آنچه را که او “شیء انفجاری” می نامد را که “در مجاورت ساختمان های مسکونی” بود، پیدا کردند و تصمیم گرفتند آن را منفجر کنند.

به گفته والنتین دمیدوف، شهردار بلگورود، تخلیه احتیاطی اواخر روز به پایان رسید.

دمیدوف در تلگرام نوشت: “بمب از منطقه مسکونی برداشته شد. ساکنان در حال تحویل به خانه های خود هستند.”

مقامات روسی نگفتند که آیا این وسیله منفجر شده به طور تصادفی در روز پنجشنبه پرتاب شده است و اگر چنین است، آیا بقایای بمبی بود که در شهر منفجر شد یا جدا از آن.

بلگورود که در حدود 40 کیلومتری شرق مرز روسیه و اوکراین قرار دارد، از سال گذشته که روسیه نیروهای خود را به اوکراین اعزام کرد، با حملات پهپادی منظم روبرو شده است.

مقامات روسیه ارتش اوکراین را مسئول این حملات می‌دانند که مستقیماً مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته است.

مسکو دیپلمات های آلمانی را اخراج کرد

تهاجم مسکو به اوکراین روابط با غرب را با اخراج مکرر دیپلمات‌ها از هر دو طرف به انجماد عمیق کشانده است.

مردم در یک روز آفتابی زیر ساختمان های کرملین در مسکو قدم می زنند.
رسانه دولتی روسیه روز شنبه گزارش داد که مسکو بیش از 20 دیپلمات آلمانی را اخراج می کند. (ناتالیا کولسنیکووا/ خبرگزاری فرانسه/ گتی ایماژ)

روز شنبه، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که مقامات آلمانی “در مورد اخراج دسته جمعی دیگری از کارمندان نمایندگی های دیپلماتیک روسیه در آلمان تصمیم گرفته اند.”

در بیانیه این وزارتخانه آمده است که «در واکنش به اقدامات خصمانه برلین»، روسیه تصمیم گرفت تا اخراج‌های آلمان را «انعکاس» کند و حداکثر تعداد کارکنان در نمایندگی‌های دیپلماتیک آلمان در روسیه را «به میزان قابل توجهی محدود کند».

رسانه دولتی روسیه گزارش داد که ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، گفت که روسیه بیش از 20 دیپلمات آلمانی را اخراج می کند، اما تعداد دقیقی ارائه نکرد.

وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که این اظهارات را مورد توجه قرار داده است.

در این بیانیه آمده است که دولت آلمان و روسیه در هفته‌های اخیر در مورد «سوالات مربوط به کارکنان مأموریت‌های دیپلماتیک مربوطه» در تماس بوده‌اند و پرواز روز شنبه در این زمینه انجام شده است. توضیح بیشتری نداد.

نیروی هوایی آلمان پیشتر اعلام کرد که یک هواپیمای روسی روز شنبه با مجوز دیپلماتیک به برلین پرواز کرد، اما مشخص نکرد چه کسی یا چه کسی در هواپیما بوده است.

مجوز ویژه لازم است زیرا اتحادیه اروپا مدت کوتاهی پس از شروع جنگ در اوکراین، حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای روسیه بست.