مهاجران ناامید مقیم کانادا پس از فرار خدمه کشتی در حال غرق شدن به دست سرنوشت رها شدند.

قاچاقچیان قول دادند که یک کشتی مسافربری با خیال راحت آنها را به کانادا خواهد برد. اما MV Lady 3 چنین انتظارات والایی را برآورده نکرد.

زنگ زده و فرسوده، کشتی ماهیگیری با پرچم میانمار به سختی قابل دریا بود، بدون اتاق خواب و تنها دو توالت برای 303 مرد، زن و کودک تامیلی که در کشتی جمع شده بودند. غذا کم بود – فرنی نازک یا برنج، آلوده به حشرات. و آب آشامیدنی همان رنگ نارنجی پوسته پوسته پوسته بود.

در 30 روز در دریا در پاییز گذشته، کشتی موفق شد تنها 3500 کیلومتر را بپیماید – حدود یک پنجم مسافت تا ساحل بریتیش کلمبیا از میانمار.

موتور اغلب خراب می شد. و هنگامی که پمپ‌های انبار دیگر نمی‌توانستند با جریان آب از شکاف‌ها و سوراخ‌های رو به رشد هماهنگی کنند، خدمه قایق دیگری را صدا کردند و در شب فرار کردند.

کاروناتاران ماتوشان، یکی از پناهجویان بالقوه گفت: “آنها ما را در وسط اقیانوس رها کردند. آنها فقط ما را ترک کردند و فرار کردند.” همه ترسیده بودند، بسیاری از مردم گریه کردند، بسیاری از مردم جیغ و داد زدند.

صدها نفری که در Lady 3 باقی مانده بودند مجبور شدند خود را نجات دهند. برخی از مسافران برای ضمانت به داخل شکم رفتند، در حالی که برخی دیگر روی عرشه ایستادند و پیراهن های خود را آتش زدند تا توجه کشتی های عبوری را جلب کنند.

ما را در وسط اقیانوس رها کردند. فقط ما را ترک کردند و فرار کردند.– مسافر سوار بر ام وی لیدی 3

ساعاتی بعد، در 10 نوامبر، یک کشتی باری ژاپنی در کنار آن قرار گرفت و همه را به سلامت سوار کرد. مهاجران تامیل سپس به یک کشتی گارد ساحلی ویتنامی منتقل شدند و به اردوگاه های پناهندگان در شهر ساحلی Vuñg Tàu در جنوب ویتنام و اطراف آن فرستاده شدند.

در ماه‌های بعدی، بیش از نیمی از مسافران بازگشت یا اخراج به سریلانکا را انتخاب کردند. یک مرد 37 ساله تامیلی که پدر چهار فرزند بود در کمپ خودکشی کرد. مهاجران باقی مانده همچنان امیدوارند که خانه جدیدی در کانادا یا جاهای دیگر پیدا کنند.

تماشا | قاچاقچیان مهاجران رها شده با کشتی عازم کانادا شدند:

مهاجرانی که در کشتی در حال غرق شدن رها شده بودند، رویای کانادا را داشتند

آنها هزاران دلار به قاچاقچیانی پرداخت کردند که می گفتند برای درخواست پناهندگی با یک کشتی مسافربری به کانادا سفر می کنند. در عوض، آنها یک ماه در یک قایق ماهیگیری تنگ و کثیف تحمل کردند، اما وقتی شروع به غرق شدن کرد توسط خدمه جا ماندند.

عملیات ناموفق با ناامیدی پول نقد شد

در مصاحبه‌هایی که در سریلانکا و ویتنام انجام شد، سی‌بی‌سی نیوز داستان بانوی 3 و محموله‌های انسانی آن را گردآوری کرده است – عملیات قاچاق شکست خورده‌ای که ناامیدی ده‌ها خانواده را که به دنبال فرار بودند، سود برد. سرکوب سیاسی و آشفتگی اقتصادی

متوشان گفت: “آنها گفتند که می توانی به کانادا بروی. پس از رسیدن به آنجا، می توانید در عرض یک سال تابعیت دریافت کنید و می توانید در آنجا بمانید.”

این جوان 22 ساله گفت که سریلانکا را به دلیل آزار و اذیت پلیس و ارتش ترک کرده است، اما از آن زمان به خانه خود در جافنا بازگشته است. فکر می کردم کار پیدا می کنم و زندگی می کنم.

مانند بسیاری دیگر در کشتی، ماتوشان گفت که برای اولین بار تابستان گذشته – در مورد خود از یک دوست در اروپا – از سفر برنامه ریزی شده شنیده است. او از طریق واتس اپ با قاچاقچیان تماس گرفت و ترتیب پرداخت 4000 دلار Cdn را قبل از حرکت داد.

مردی با موهای تیره با پیراهن سفید روی صندلی نشسته است.
کاروناتاران ماتوشان، 22 ساله، از یک اردوگاه پناهندگان در ویتنام به خانه خود در Jaffna، سریلانکا بازگشت، جایی که پس از نجات از دست MV Lady 3 در آنجا مستقر شد. او هزاران دلار به قاچاقچیان پرداخت تا به کانادا سفر کند. (Jeevan Ravindran/CBC)

در اوایل سپتامبر، او به مالزی و سپس به میانمار رفت و با ویزای توریستی که به صورت آنلاین دریافت کرده بود، وارد کشور شد. متوشان سپس همراه با ده ها مهاجر دیگر یک ماه در هتلی در نزدیکی یانگون زندگی کرد. یک قاچاقچی پاسپورت و مدارک واکسیناسیون آنها را جمع آوری کرد.

در شب 10 اکتبر 2022، آنها را با اتوبوس به بندر بردند و سوار قایق کوچکی شدند که آنها را به لیدی 3 برد که در ساحل لنگر انداخته بود. هنگامی که در راه بودند، قاچاقچیان به آنها اطلاع دادند که کشتی کروز یک داستان تخیلی است. ماتوشان گفت که مسافران ناراضی بودند، اما کاری که می‌توانستند انجام دهند.

او یادآور شد: “بعضی از مردم گفتند: “ما قبلاً سوار شده ایم. آنها ما را به ساحل نمی برند. ما قبلاً این همه پول را خرج کرده ایم.”

یک نقطه فروش برای بسیاری از مهاجران، ادعاهای قاچاقچیان در مورد موفقیت گذشته بود. آنها گفتند که آنها با همان سازمان پشت سفرهای دریایی بودند ام وی سان دریا و بانوی اقیانوس – دو کشتی که بیش از 550 پناهجوی تامیل را در سال های 2009 و 2010 به سواحل جزیره ونکوور آوردند.

جان سلواراسا که از یکی از اردوگاه ها در ویتنام با سی بی سی نیوز صحبت کرد، گفت: «آنها گفتند که قبلاً این کار را انجام داده اند. “هیچ مشکلی وجود نداشت، بنابراین قطعاً خوب است. آنها گفتند که 45 روز طول می کشد… و وقتی به مرز کانادا رسیدیم، ما را گرفتند و به یک کمپ بردند.

سلواراسا، 28 ساله، یک کارگر ساختمانی از واونیا، گفت: “ما فکر می کردیم دیگر لازم نیست برای زندگی خود در کانادا بترسیم، این مهمترین چیز بود. در سریلانکا اینطور نیست.”

یک بطری آب آشامیدنی به رنگ زنگ زده در دست شخص نگه داشته می شود.
یک بطری حاوی آب زنگ زده ای است که مسافران هنگام سوار شدن به MV Lady 3 باید بنوشند. کشتی ماهیگیری با پرچم میانمار به سختی قابل دریا بود و اتاق خواب نداشت، فقط دو توالت و غذای کمی نداشت. (CBC)

برخی از افراد، مانند ساسیکالا (نام مستعار)، مادری 43 ساله از نگومبو که به دلیل ترس از عواقب خواستار استفاده از نام واقعی او شده بود، در کانادا خانواده دارند.

او از ویتنام گفت: “برادر بزرگ و کوچکتر خودم آنجا هستند.” ما به آنها نگفتیم که می آییم چون جلوی ما را می گرفتند، زیرا آمدن از مسیر دریا خطرناک است.»

او و همسرش 16000 دلار سی دی ان را با هم تراشیدند تا هزینه سفر خود و دوقلوهای هشت ساله‌شان را بپردازند، جواهرات بفروشند و از دوستان وام بگیرند.

ساسیکالا گفت که مصمم است خانه جدیدی در خارج از کشور پیدا کند، اما پس از ماه‌ها حضور در کمپ‌ها، اکنون تصمیم گرفته است با خانواده‌اش به سریلانکا بازگردد. او گفت: اکنون فقط آینده فرزندانم برای من مهم است.

قاچاق انسان به اندازه تجارت جهانی شده است

آنا تریاندافیلیدو، کرسی تحقیقات عالی کانادا در مهاجرت و ادغام در دانشگاه متروپولیتن تورنتو، گفت که کانادایی ها نباید از اینکه مردم برای رسیدن به سواحل این کشور تا چه حد مایل هستند متعجب شوند.

او گفت: “من فکر می کنم این نشان دهنده جذابیت کانادا است.” “مردم می دانند که این فقط مکانی نیست که بتوانند آینده خود و فرزندانشان را در آن بیابند. همچنین یک کشور امن است. این کشوری دموکراتیک است. این مکانی است که در آن حقوق بشر رعایت می شود.”

تریاندافیلیدو گفت که سفر لیدی 3 باید به عنوان یادآوری باشد که عملیات قاچاق انسان در حال حاضر به اندازه تجارت تجاری جهانی شده است – اگر تقاضا وجود داشته باشد و قیمت مناسب باشد، مسافت های زیادی را طی می کند.

او گفت: “حقیقت این است که ما نمی توانیم مهاجرت را 100 درصد مدیریت کنیم.” ما می‌توانیم سعی کنیم آن را بهتر مدیریت کنیم. اما باید صادق باشیم که، می‌دانید، دنیا بسیار پویا است.»

CBC News از شان فریزر، وزیر مهاجرت، پناهندگان و شهروندی پرسید که آیا دولت فدرال پیشرفت لیدی 3 را در پاییز 2022 دنبال کرده است. هفته – زمانی که CBC News گزارش های رسانه های بین المللی و نظرات مقامات سریلانکا را به اشتراک گذاشت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای نوشت: «کانادا یک استراتژی کل دولت دارد و با شرکای بین‌المللی برای جلوگیری و مختل کردن تلاش‌های قاچاق مهاجر به مقصد کانادا از طریق زمین، هوا یا دریا همکاری نزدیک دارد». “دولت کانادا به همکاری با آژانس های مجری قانون داخلی و شرکای بین المللی برای مبارزه با سازمان های جنایی بین المللی که به دنبال سود بردن از ناامیدی و آسیب پذیری دیگران هستند، ادامه خواهد داد.”

ما هرگز نمی توانیم زندگی خود را در آن قایق فراموش کنیم.

مسافران MV Sun Sea و Ocean Lady به سختی با آغوش باز در سال 2009 و 2010 وارد کانادا شدند. مسافران به پایگاه نیروی دریایی سلطنتی کانادا در Esquimalt، بریتیش کلمبیا آورده شدند، از آنها انگشت نگاری شد، عکس گرفته شد و برای بررسی پیشینه نگهداری شدند.

دولت محافظه کار در آن زمان ابراز نگرانی کرد که برخی از پناهجویان ممکن است با ببرهای آزادی بخش تامیل، یک سازمان نظامی، ارتباط داشته باشند. در کانادا غیرقانونی است به عنوان یک گروه تروریستی از سال 2006.

اما در نهایت، دو سوم سرنشینان این دو کشتی – 378 نفر از 578 مهاجر – توسط کانادا به عنوان پناهنده پذیرفته شدند.

افرادی که در یک کشتی هستند شاهد آمدن افسران یونیفرم پوش در کشتی هستند.
مهاجران پس از انتقال کشتی به پایگاه نیروی دریایی سلطنتی کانادا در اسکویمالت، بریتیش کلمبیا، در آگوست 2010، مقامات کانادایی را تماشا می کنند که سوار بر MV Sun Sea می شوند. (جاناتان هیوارد/ مطبوعات کانادا)

ناتان تارمالینگام که به همراه همسر و فرزندانش که در آن زمان 9 تا 12 ساله بودند وارد دریای خورشید شد، اکنون در اوشاوا، اونت زندگی می کند.

آنها نیز مانند مسافران کشتی لیدی 3، هفته ها دریاهای خطرناک و شرایط تنگ را تحمل کردند و چیزی برای خوردن و نوشیدن نداشتند.

او گفت: “بیش از 12 سال گذشته است، اما ما هرگز نمی توانیم زندگی خود را در آن قایق فراموش کنیم.” “شما به سختی می توانستید بنشینید. وقتی می خوابیدید، کنار هم در صف می خوابیدید. ما تقلا کردیم … ترسیدیم.”

ترمالینگام گفت که از اینکه سایر تامیل‌ها همچنان می‌خواهند به کانادا بروند، ناراحت است، اما تعجب نمی‌کند.

مردی با موهای تیره و ریش خاکستری، با پیراهن آستین کوتاه خاکستری، روی کاناپه ای با رنگ روشن نشسته است.
ناتان تارمالینگام، همسر و سه فرزند خردسالش در سال 2010 با کشتی مهاجر تامیل MV Sun Sea به کانادا سفر کردند. او می گوید که از اینکه زندگی جدیدی در اوشاوا، اونت پیدا کرده اند، سپاسگزار هستند. (Li Yanjun/CBC)

او گفت: “آنها اکنون به ما می گویند که کشور در خانه خوب است، جای نگرانی نیست، اما وقتی به این واقعیت فکر می کنید که آنها مجبور به ترک هستند، سخت است.” این نشان می دهد که وضعیتی که ما در آن زندگی می کردیم هنوز تغییر نکرده است.»

ترمالینگام که پس از سال ها کار در آشپزخانه رستوران ها قصد دارد به زودی بار و کباب خود را با پسر بزرگش باز کند، گفت که از اینکه به او و خانواده اش اجازه اقامت داده شد، سپاسگزار است.

او گفت: «وقتی به کانادا رسیدیم، به عنوان پناهنده آمدیم. “همه چیز به ما داده شده است.

حتی در وطنم هم مثل الان شادی را تجربه نکردم.»

Jonathon Gatehouse را می توان از طریق ایمیل در تماس گرفت [email protected]، یا از طریق سیستم Securedrop رمزگذاری شده دیجیتالی CBC در https://www.cbc.ca/securedrop/