گزارش ها از تیراندازی پس از اعلام آتش بس 3 روزه ارتش سودان به مناسبت پایان ماه مبارک رمضان

یک شاهد به خبرگزاری رویترز گفت، پس از آن که ارتش سودان پس از تقریباً یک هفته درگیری با نیروهای شبه نظامی رقیب، آتش بس سه روزه اعلام کرد، تیراندازی شدید در خارطوم به صدا درآمد.

شاهد گفت که منبع تیراندازی نامشخص است و افزود که هر از گاهی صدای حملات هوایی نیز شنیده می شود.

ارتش سودان اعلام کرد که با آتش بس که از روز جمعه آغاز می شود موافقت کرده است تا مردم بتوانند عید فطر را جشن بگیرند، پس از تقریباً یک هفته درگیری بین نیروهای خود و یک نیروی شبه نظامی رقیب.

در بیانیه ارتش آمده است: «نیروهای مسلح امیدوارند که شورشیان به تمام الزامات آتش بس پایبند باشند و از هرگونه حرکت نظامی که مانع آن شود، جلوگیری کنند.

نیروهای پشتیبانی سریع سودان (RSF) اوایل روز جاری با آتش بس 72 ساعته موافقت کردند.

صدای شلیک گلوله در تمام روز بدون وقفه می‌پرید و با ضربات توپخانه و حملات هوایی همراه بود. تصاویر هواپیماهای بدون سرنشین چندین توده دود را در سرتاسر پایتخت خارطوم و شهرهای خواهر نیل آن، که یکی از بزرگترین مناطق شهری آفریقا هستند، نشان می دهد.

پس از اینکه ارتش برای اولین بار در نبرد تقریباً یک هفته‌ای خود با نیروهای RSF، از جمله در هنگام فراخوان ویژه نماز صبح عید، برای اولین بار پیاده روی کرد، سربازان و مردان مسلح از هر دو طرف در محله‌های سراسر شهر به سوی یکدیگر تیراندازی کردند.

این جنگ صدها نفر را، عمدتاً در پایتخت و غرب سودان، کشته است، و سومین کشور بزرگ قاره – که در آن حدود یک چهارم مردم قبلاً به کمک های غذایی متکی بودند – به یک فاجعه انسانی تبدیل شده است.

با درگیری فرودگاه و ناامن بودن آسمان، کشورهایی از جمله ایالات متحده، ژاپن، کره جنوبی، آلمان و اسپانیا قادر به تخلیه کارکنان سفارت نیستند.

تماشا | مردم سودانی از جنگ فرار می کنند، در حال حاضر با کمبود غذا و آب مواجه هستند:

سودانی‌ها در بحبوحه نشانه‌هایی که کشور به سمت جنگ داخلی بالقوه پیش می‌رود، فرار می‌کنند

افرادی که می توانند از سودان خارج شوند، در حال فرار از سودان هستند، زیرا به نظر می رسد که کشور به سمت فروپاشی مدنی با ارتش در حال مبارزه با نیروهای شبه نظامی است. بیشتر کشور در حال حاضر با کمبود آب و غذا مواجه است و سازمان ملل متحد هشدار می دهد که وضعیت در آنجا اکنون فاجعه بار است.

بدون طرح تخلیه برای شهروندان آمریکایی

کاخ سفید گفت هنوز تصمیمی برای تخلیه پرسنل دیپلماتیک آمریکایی گرفته نشده است، اما ایالات متحده برای چنین احتمالی در صورت لزوم آماده می شود.

وزارت امور خارجه ایالات متحده گفت که با صدها شهروند آمریکایی خصوصی که دولت آنها را در سودان می داند در تماس بوده است.

اما ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه گفت شهروندان آمریکایی در سودان نباید انتظار تخلیه هماهنگ دولت آمریکا از این کشور را داشته باشند.

پاتل در یک نشست خبری به خبرنگاران گفت که با توجه به بسته شدن فرودگاه خارطوم و وضعیت نامطمئن امنیتی در کشور، شهروندان آنجا باید ترتیبات خود را برای حفظ امنیت انجام دهند.

نیروهای پشتیبانی سریع شبه نظامی سودان (RSF) روز جمعه اعلام کردند که آمادگی خود را برای باز کردن بخشی از فرودگاه های سودان به روی ترافیک هوایی به منظور امکان تخلیه سایر کشورها برای خروج اتباع خود اعلام کردند.

RSF در بیانیه‌ای گزارش داد: «نیروهای پشتیبانی سریع آمادگی کامل خود را برای همکاری، هماهنگی و فراهم کردن کلیه امکاناتی که به مهاجران و مأموریت‌ها امکان می‌دهد تا به سلامت کشور را ترک کنند، تأیید می‌کنند».

مشخص نیست که RSF تا چه حد فرودگاه های سودان را کنترل می کند.

یک سوراخ بزرگ در کنار یک ساختمان مسکونی بتنی با آوارهایی که در زیر آن روی زمین افتاده بود منفجر شد.
ساختمان های مسکونی در درگیری روز پنجشنبه در خارطوم آسیب دیدند. (مروان علی/ آسوشیتدپرس)

شهروندان خارجی، امدادگران کشته شدند

وزارت امور خارجه بدون ذکر جزئیات اعلام کرد که یک شهروند آمریکایی در سودان کشته شده است.

حداقل پنج امدادگر کشته شده اند، از جمله سه نفر از برنامه جهانی غذا، که از آن زمان عملیات سودان – یکی از بزرگترین ماموریت های کمک های غذایی در جهان – را به حالت تعلیق درآورده است.

یک کارگر سازمان بین المللی مهاجرت روز جمعه در شهر العبید پس از اصابت تیراندازی به وسیله نقلیه خود در حالی که می خواست خانواده خود را به مکان امن منتقل کند، کشته شد.

ارتش پس از آغاز جنگ بر سر قدرت در آخر هفته گذشته، پس از آن که تا حد زیادی به حملات هوایی و گلوله باران های توپخانه ای در سرتاسر پایتخت پایبند بود، روی زمین با RSF می جنگد.

ارتش در بیانیه ای اعلام کرد که “پاکسازی تدریجی کانون های شورشیان در اطراف پایتخت” را آغاز کرده است.

تماشا | کانادا سفارت خود را در سودان به دلیل درگیری بین ارتش و شبه نظامیان تعطیل کرد

دختر کانادایی‌هایی که در سودان به دام افتاده‌اند از اتاوا می‌خواهد تا اقدامات بیشتری برای تخلیه شهروندان انجام دهد

شاما ال سیداحمد در واکنش به واکنش دولت کانادا به کانادایی‌هایی که در سودان گرفتار شده‌اند، گفت: من ناامید هستم. “ما طرحی از سوی دولت کانادا می خواهیم… حداقل نشان دهید که طرحی در دست اجراست.”

تعطیلات با ترس مخدوش شده است

تعطیلات عید فطر معمولاً زمانی است که بسیاری از ساکنان پایتخت سودان به دیدار اقوام خود در خارج از شهر می‌روند که آرام است. امسال، کسانی که می توانند از خارطوم فرار می کنند، جنگ رانده شده است.

درگیری‌هایی که در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان، زمانی که مسلمانان از صبح تا غروب روزه می‌گیرند، آغاز شد، آب و برق را برای مدت طولانی قطع کرد، فرودگاه را به میدان جنگ تبدیل کرد و اکثر بیمارستان‌ها را تعطیل کرد.

در بسیاری از محله‌های خارطوم بزرگ که بیش از 10 میلیون نفر جمعیت دارد، ساکنان در خانه‌های خود محبوس شده‌اند، و تنها برای جستجوی آذوقه در مغازه‌هایی که تحت غارت قرار گرفته‌اند و آذوقه‌ها رو به کاهش است، می‌روند.

مکرم ولید، یک پزشک 25 ساله، امیدوار بود با خانواده اش خارطوم را ترک کند، اما نگران خطراتی بود که سه خواهر کوچکترش را تهدید می کرد.

او گفت: “خطر خروج از خانه و ترک وسایلمان بسیار سخت است.”

زنان و کودکان با حمل وسایل در امتداد جاده خاکی قدم می زنند.
مردم در بحبوحه جنگ بین ارتش و شبه نظامیان در خارطوم در 19 آوریل از محله های خود فرار می کنند. (خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ)

در هفته گذشته تعداد فزاینده‌ای به دنبال نقل مکان به مناطق امن‌تر پایتخت بوده‌اند – اگرچه ارتش پل‌های روی رودخانه نیل را بین خارطوم و شهرهای برادرش عمرمان و بحری بسته است.

یا مسیری را ترسیم کرده‌اند، اغلب به ایالت گزیرا در جنوب یا ایالت رود نیل در شمال، چمدان‌های چرخ‌دار در امتداد خیابان‌ها یا کیسه‌های تعادلی روی سرشان هنگام شروع سفر.

احمد مبارک، 27 ساله، گفت که پس از وقوع خشونت در 15 آوریل و قبل از اینکه تصمیم بگیرد روز پنجشنبه خارطوم را ترک کند، احساس “اضطراب شدید” داشته و تنها لباس هایی را که پوشیده بود با خود برد.

اتوبوس نبود، مردم پیاده راه می‌رفتند، با چمدان‌هایشان و حرکت می‌کردند، ماشین‌ها عبور می‌کردند، اما همه ماشین‌های شخصی بودند و همه پر بودند.

سرانجام او سوار آسانسور اتوبوسی شد که صاحبش داوطلبانه مردم را به خارج از شهر منتقل می کرد و تا اتبارا در 280 کیلومتری شمال شرقی خارطوم رسید و در خانه خانواده اش را زد.

او گفت: “آنها نمی توانستند آن را باور کنند. لحظه بسیار زیبایی بود.”

گوش کن | ترس از گسترش خشونت سودان می تواند به جنگ داخلی تبدیل شود:

جاری16:34ترس از جنگ داخلی در سودان گسترش یافت

خارطوم، پایتخت سودان، در آخر هفته شاهد خشونت‌ها بود. ما درباره گسترش ترس از جنگ داخلی با دکتر علاالدین نوغود، جراح که در خارطوم زندگی و کار می کند، گفتگو می کنیم. و خالد مدنی، رئیس مطالعات آفریقا و دانشیار علوم سیاسی در مک گیل.