5 کشته در گلوله باران در شرق اوکراین تحت اشغال روسیه

مسکو گفت توپخانه اوکراینی برای سومین بار در این هفته به یک شهر در داخل روسیه حمله کرد و از حملات پهپادی به دو پالایشگاه نفت روسیه در روز چهارشنبه خبر داد، در حالی که گلوله باران اوکراین در شرق اوکراین تحت اشغال روسیه پنج نفر را کشت.

در هفته ای که هر دو کشور یکدیگر را به گسترش وحشت در پایتخت های خود با حملات هوایی متهم کردند، در حالی که اوکراین برای پایان دادن به تهاجم روسیه با حمایت غرب آماده می شود، هیچ اظهارنظر فوری از سوی اوکراین در مورد گزارش های روسیه منتشر نشد.

هزاران غیرنظامی از زمان تهاجم نیروهای مسکو در 15 ماه پیش در اوکراین کشته شده‌اند، اما سه‌شنبه تنها دومین باری بود که مسکو زیر آتش مستقیم قرار گرفت، اگرچه تاسیسات نفتی و نظامی روسیه مورد هدف قرار گرفت.

فرماندار منطقه ویاچسلاو گلادکوف گفت که در شهر شبکینو روسیه، دو نفر از چهار مجروح در بیمارستان بستری شدند و گلوله ها به یک ساختمان آپارتمان، چهار خانه و یک مدرسه آسیب رساند.

روز دوشنبه، گلادکوف گفت که دو تأسیسات صنعتی در این شهر مورد اصابت قرار گرفته است و روز شنبه گفت که هنگام تلاش برای ورود به شهر که در حدود هفت کیلومتری شمال مرز با اوکراین است، مورد آتش توپخانه قرار گرفته است.

کرملین اعلام کرد که از گلوله باران نگران است.

روسیه مدعی سود در زمین و دریا است

هر دو طرف می گویند که آنها تجمع نیروها و تجهیزات نظامی یکدیگر را قبل از حمله متقابل اوکراین که به گفته او طی روزها یا هفته ها انجام خواهد شد، هدف قرار داده اند تا نیروهای روسیه را از شرق و جنوب این کشور بیرون برانند.

مقامات مستقر در روسیه در منطقه لوهانسک شرقی اوکراین – یکی از چهار مورد مدعی الحاق مسکو به این کشور – گفتند که اوکراین از راکت‌اندازهای HIMARS ساخت آمریکا برای حمله به مزرعه‌ای در روستای کارپاتی در شبانه روز استفاده کرده است که منجر به کشته شدن پنج نفر و زخمی شدن 19 نفر شد.

مردی تکه بزرگی از آوار را حمل می کند در حالی که سه خودرو به شدت آسیب دیده پشت سر او نشان داده شده اند.
یک کارگر جمعی پس از حمله شبانه هواپیمای بدون سرنشین در کیف در روز سه‌شنبه، آوارها را در اطراف خودروهای آسیب‌دیده در انتهای یک ساختمان نیمه ویران شده جابجا می‌کند. پایتخت اوکراین برای شروع چهارشنبه نسبتا آرام بود. (Genya Savilov/AFP/Getty Images)

ستاد کل اوکراین اعلام کرد که نیروهای این کشور طی روز گذشته 22 حمله روسیه را در شرق اوکراین دفع کردند و هواپیماهای اوکراینی 11 حمله به پرسنل و تجهیزات نظامی روسیه انجام دادند، بدون اینکه مشخص کنند کجا.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروهای اوکراینی را در اطراف دو شهرک در منطقه دونتسک عقب رانده است، بخشی از خط مقدم 1000 کیلومتری که با وجود ماه‌ها نبرد طاقت‌فرسا که جان ده‌ها هزار نفر را به همراه داشته است، به سختی حرکت کرده است.

این سازمان همچنین اعلام کرد که بدون ارائه مدرک، “آخرین کشتی جنگی” اوکراین را در جریان حمله موشکی به اودسا منهدم کرده است.

اوله چالیک، سخنگوی نیروی دریایی اوکراین، از اظهار نظر خودداری کرد و گفت که به هیچ ادعایی که از سوی روسیه می شود پاسخ نخواهد داد.

او گفت که نیروی دریایی هیچ اطلاعاتی در مورد تلفات در طول جنگ فاش نخواهد کرد.

رویترز نتوانست گزارش های هیچ یک از طرفین را تأیید کند.

پالایشگاه نفت روسیه در آتش سوخت

به گفته مقامات روسی که مقصر نیستند، هواپیماهای بدون سرنشین به دو پالایشگاه نفت در 65 تا 80 کیلومتری شرق بزرگترین پایانه‌های صادرات نفت روسیه حمله کردند.

آنها گفتند که در آخرین مورد از چندین حمله گزارش شده در این ماه، آتش سوزی در پالایشگاه آفیپسکی رخ داد اما بعداً خاموش شد و یک پهپاد بدون آسیب رساندن به پالایشگاه ایلسکی سقوط کرد.

تماشا | مسکوویان از حمله نادر در پایتخت روسیه شگفت زده شدند:

روسیه اوکراین را مسئول حملات هواپیماهای بدون سرنشین مسکو می داند

مقامات روسیه اوکراین را به انجام حملات پهپادی در مسکو متهم می کنند که به برخی ساختمان ها آسیب رسانده و ساکنان را نگران کرده است. اوکراین در این ماه یک سری حملات هوایی مرگبار را متحمل شده است و هرگونه دخالت در آن را رد می کند.

آسمان اوکراین در سه‌شنبه شب نسبتاً آرام بود و پس از موج‌هایی از حملات در 24 ساعت گذشته، هیچ حمله هوایی مهمی گزارش نشد. به گفته مقامات اوکراینی، حملات هواپیماهای بدون سرنشین روسیه روز سه‌شنبه در کیف یک کشته و چهار زخمی بر جای گذاشت.

به گفته شهردار مسکو، هواپیماهای بدون سرنشین اوکراینی روز سه‌شنبه به مناطق ثروتمند مسکو حمله کردند و دو نفر مجروح شدند و برخی از بلوک‌های آپارتمانی برای مدت کوتاهی تخلیه شدند. کرملین اعلام کرد که پدافند هوایی مسکو به طور موثر عمل کرده است، اما فضایی برای بهبود دارد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت که روسیه به “عدم محکومیت” حمله به مسکو از سوی ایالات متحده و بریتانیا اشاره کرده است.

به نظر می رسد که اظهارات پسکوف با واکنش کاخ سفید در روز سه شنبه رد شده است.

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید در یک کنفرانس خبری گفت: “ما از حملات در داخل روسیه حمایت نمی کنیم. همین است. دوره.”

واشنگتن تامین کننده اصلی تسلیحات برای اوکراین است، مشروط بر اینکه از آن برای دفاع از خود و بازپس گیری اراضی اوکراینی اشغال شده توسط نیروهای روسیه استفاده کند.

میخائیلو پودولیاک، دستیار رئیس جمهور اوکراین، دخالت مستقیم کیف را رد کرد، اما گفت “ما از تماشای رویدادها خرسندیم” و پیش بینی حملات بیشتری از این دست را داشت.

یک مقام ارشد روسیه نیز پس از گزارش جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا مبنی بر اینکه اوکراین حق دارد نیروی خود را فراتر از مرزهای خود پرتاب کند، انگلیس را مورد انتقاد قرار داد.

دیمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه گفت، هر مقام انگلیسی که جنگ در اوکراین را تسهیل کند، می تواند اهداف نظامی مشروع تلقی شود.